субота, 28 березня 2015 р.

Співи, танці, бійкиТе, що птахи весною співають - знають всі. А ви бачили, як вони танцюють? Хто не вміє співати гарні серенади, "бере" свою обрану танцем. Найбільше на танці можна надивитися, спостерігаючи за хижими та водоплавними птахами. Звісно, вони не зрівняютсья з токуванням куриних птахів (глухарі, тетеруки, рябчики), але через їхню рідкісність і вразливість токовища потрібно "залишити в спокої" і не турбувати зайвий раз.
А тепер те, що доступніше нам, міщанам, дітям асфальту, жителям кам'яних лабіринтів.
Зараз в парках та лісах припутень демонструє свій токовий політ над деревами. Це гарне видовище зовсім не рідкість, головне не дивитися весь час під ноги :) Коли почуєте, що хтось вам плескає згори - це не вам, а "другій половинці".


Якщо вийдете в поле, то крім завислого в повітрі співу жайворонка, почуєте ще чайку (чібіс Vanellus vanellus). Рекомендую постежити за цими чубатими красенями - вони неперевершено танцюють: https://www.youtube.com/watch?v=l58X16MnWLc


Поведінка птахів зараз дуже демонстративна - хто починає займати житлові ділянки (тобто гніздові території), а хто вже зайняв. Інколи сусіди не можуть поділити частину городу, або тин надто близько стоїть, або він його городину топче...


Така агресивна поведінка найбільш характерна для птахів в гніздовий сезон (тобто зараз) і спрямована проти представників того ж виду. Найвагомішою причиною є бажання монополізувати кормові ресурси. Чим їх менше, тим жорстокіші і частіші бійки. Якщо їжі достатньо, то жити птахи можуть тісніше і дружніше. Інколи причиною сутичок може бути дама серця. А ще така територіальна поведінка є механізмом захисту від хижаків. Територіальність забезпечує розміщення гніздових пар одного виду приблизно рівномірно по біотопу. Хижаки зазвичай зосереджуються на одному типу здобичі, формуючи так званий "search image". Скупчення може сприяти пошукам хижака і зменшувати індивідуальну безпеку.

Ступінь територіальної агресії в різних видів відрізняється. Одні види захищають всю свою територію. Інші - лише місце, де вони збирають корм або будують гніздо. Колоніальні птахи, на приклад мартини, захищатимуть лише невеличкий простір безпосередньо навколо гнізда, а територія хижих птахів сягає десятків км2.


Для зменшення фізичних сутичок птахи використовують звукові сигнали і попереджують сусідів по свою присутність. Саме для цього птахи співають. Тому пташиний спів є далекий від приємної музики, насправді це заявка на власність і можливість жорстокого захисту території.

Детальніше читаємо англійською мовою:
http://www.thewildclassroom.com/biodiversity/birds/aviantopics/territoriality.html
https://web.stanford.edu/group/stanfordbirds/text/essays/Territoriality.html
https://sora.unm.edu/sites/default/files/journals/wilson/v081n03/p0293-p0329.pdf

Немає коментарів:

Опублікувати коментар