вівторок, 17 березня 2015 р.

Вже сьогодні у Львівському парку!

У парку ім. І.Франка (біля головного корпусу університету) гніздиться вид, занесений до Червоної книги України - голуб-синяк (Columba oenas). Увага! Не плутати з сизим голубом (він є всюди) і припутнем (цей також дикий лісовий голуб, але більший за розмірами).
Сизий голуб, або сизак розмовною мовою - типовий урбаніст. Ідеально пристосований птах до життя у великому місті. Живучий, всеїдний, невибагливий при гніздуванні, переносить величезну кількість зарази, на яку сам не хворіє. Птах майбутніх міст (це песимістично, якщо не берегти зелені зони).
Голуб-синяк насправді рідкісний вид, проте головною умовою для життя крім наявності корму, є місце для гніздування. Гнізда робить у дуплах дерев, природних порожнинах на зламах гілок, тощо. Тобто, не усвідомлюючи своєї рідкісності, вже багато років поспіль гніздиться в парку Івана Франка поруч з центром міста.
Припутень, або лісовий голуб, як його ще інколи називають, зявився у Львові недавно - у 2000-х роках почав заселяти безлюдні місця у великих парках та старих кладовищах. За останнє десятиліття його чисельність зросла і він став фоновим видом усіх зелених насаджень Львова. Гніздо він будує, на відміну від двох попередніх видів, як горлиця - на дереві. Це досить недбала конструкція з гілок. Буває, що обвалюється від сильного вітру.

На фото по порядку: голуб сизий; голуб-синяк - рідкісний, проте, виявляється, може жити і у місті (він просто не усвідомлює своєї рідкісності); припутень - у Львові за останнє десятиліття освоїв парки та сквери.


Погуляйте там і прислухайтесь - його низьке ритмічне воркування дуже легко впізнати.


Більше про голуба-синяка:
http://redbook-ua.org/item/columba-oenas-linnaeus/
http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=285

А про те, як зявився припутень у Львові - у статті М.Хорняк СИНУРБІЗАЦІЯ ПРИПУТНЯ (COLUMBA PALUMBUS L.) У М. ЛЬВОВІ

Немає коментарів:

Опублікувати коментар