неділя, 8 березня 2015 р.

8 березня ... з гусьми

День був насправді теплий. Надивилася на сірих та білолобих гусей, познімала з джинсів 11 кліщів, бачила, як токує лелека і наслухалася жайворонків. Прекрасно!


Сьогодні я вам розповім трішки про гусей. Ні, не тих, які поважно ходять біля села і шиплять на усіх прохожих (чесно - я їх досі побоююсь). Розповім про диких гусей, які на свої крилах несуть весну з південної Європи та середньої Азії.Зараз їх можна спостерігати на ставах та водосховищах, також вони можуть сидіти на кукурудзяних полях. Вони досить полохливі та потаємні, тому зупиняються там, де їх не турбуватимуть. Веселий ґеґіт трьох видів гусей відрізняється: гуска сіра, білолоба гуска та гуменник. І виглядають вони по-різному (а ну скажіть мені, хто де?).


Гуска сіра (Anser anser) - найпоширеніша гуска в Україні і єдина, яка в нас гніздиться. Оселяється вона на ставах, озерах в заростях очерету. Дуже обережна, особливо в гніздовий період. Самець завжди тримається недалеко від гнізда і завчасно попереджує про небезпеку. На відміну від диких качок, гуси про потомство дбають обоє.

На відміну від сірої гуски, білолоба та гуменник є представниками Арктичної фауни.

Гуска білолоба (Anser albifrons) - гуска з білим лобом, що тут ще сказати. На відміну від сірої гуски, білолоба більше сухопутна, ніж водно-болотна. Але в Україні вона не гніздиться - це ендемічний вид далекої тундри, і там гнізда робить на землі. А в нас її можна спостерігати лише на прольоті (тобто зараз, або вже восени).
Гуменник (Anser fabalis) - так само лише пролітний вид гусей. Його рідна домівка - це північна частина Євразії. Так, як і всі гуси живиться м'якими частинами рослин, зерном. І страждає, як і всі від прямого знищення мисливцями та опосередкованого вбивства фермерами. Неодноразово були зареєстровані (а скільки ще незареєстровано) випадків загибелі гусячих зграй на оброблених злакових полях.

А для тих, кому цікаво дізнатися більше про гусей раджу прочитати казку "Чудесное путешествие Нильса с дикими гусями" Сельми Лагерлеф (я не жартую: http://bit.ly/1DZaL6B) і "Год серого гуся" Конрада Лоренца (http://bit.ly/1GfQHPD). 

Немає коментарів:

Опублікувати коментар