неділя, 22 березня 2015 р.

Брати орлани. Різні континенти, одне ім'я

Один з найбільших хижих птахів в Україні, білохвостий орлан, є близьким родичем американського білоголового орлана. Якщо можна так висловитися, то вони брати, адже належать до одного роду Haliaeetus.


Наш орлан-білохвіст занесений до Червоної Книги України. Живе біля водойм і харчується рибою, але полюбляє також поласувати падлиною (особливо в зимовий період). А якщо вже полюватиме на птахів, то його жертвою швидше за все стане крижень (дика качка), який живе буквально "на воді". З риби найчастіше їсть ляща та судака, і лише у 6% жертвою стає короп, якого розводять на рибних господарствах. Через те, що здебільшого він харчується рибою, власники риборозвідних ставів ставляться до орлана, як до ворога. Проте за неуважністю забувають або не помічають, що здебільшого орлани добувають травмованих або хворих риб. А це добре для рибного господарства.


В Україні орлан рідкісний не лише через пряму агресію людей (відстріл та вилучення пташенят з гнізда). Цей вид страждає також через непрямі загрози - знищення місць, де він живе та збіднення кормової бази. Орлан-білохвіст селиться в лісах поблизу водойм. Гнізда будує на великих деревах, та вони і немаленькі - діаметр в середньому 1,7м.
Цей птах чутливий до турбування, тому рубки та активний туризм відлякують його з потенційних і навіть вже заселених ділянок. Відомі випадки, коли через турбування гинули пташенята.
Вік цього орла можна визначити за забарвленням хвоста та дзьоба. Чим старша особина, тим вони світліші. Спеціалісти визначають точний вік до 5 років. Приблизно до цього часу птах перелинює і набуває вигляду дорослого птаха. І не лише вигляду - але і готовності до дорослого життя. У віці 5-6 років настає статева зрілість, і орлани приступають до розмноження. Взагалі ці великі птахи є довгожителями - можуть жити декілька десятиліть. Проте із загрозами в природних умовах, особливо з боку людини, дожити до 20 років - це вже рекорд.


Ареал поширення цього виду величезний. Загалом північна межа ареалу пролягає в лісовій тундрі, а південна обомжеюється переходом між трав’яним та чагарниковим степом. Раніше цей  вид був поширений майже по всій Європі, проте через відстріл, вплив пестицидів та радикальні зміни природного середовища, включаючи інтенсивне лісове господарство, орлан зник з багатьох локацій.
В 1980-х роках популяція орлана-білохвоста в Європі скоротилася більше, ніж вдвічі, і якщо в деяких Європейських країнах його активно охороняють, то у Східній Європі він досі страждає від потужного антропогенного пресингу.  Нагадаємо, що популяції всіх хижих птахів (і не лише хижих) сильно постраждали, коли у 1950-х роках у сільському господарстві почали активно використовувати ДДТ. На приклад, у 1966 році зі всієї величезної фінської популяції орланів-білохвостів, жодна пара не змогла виростити пташенят. Цю проблему змогла донести (але не вирішити, на жаль) письменниця Рейчел Карсон у своїй скандальній книзі «Мовчазна весна». Хижаки, як кінцева ланка трофічного ланцюга, накопичували в організмі настільки багато отрути, що не здатні були вивести пташенят, шкаралупа яєць була недостатньо насичена кальцієм і розчавлювалася під вагою тіла птаха, що насиджує кладку. В Швеції та Фінляндії орланів рятували, підгодовуючи їх не отруєним м’ясом, завдяки чому відбувалася детоксикація птахів і вони мали шанс виростити пташенят. Ці заходи, разом із законодавчою забороною деяких отрутохімікатів призвело до повільного зростання чисельності популяції орланів-білохвостів, проте довготривала перспектива їхньої популяції все рівно ще під загрозою. Важливим кроком для охорони стала також заборона зрубування дерев, на яких розміщуються гнізда цих птахів. В Україні у 2016 році внесені зміни у санітарні правила лісового господарства, що затверджують створення охоронних зон навколо гнізд рідкісних птахів.
 Про орлана-білохвоста в Україні читайте на сайті: www.raptor.in.ua


Білоголовий орлан дуже подібний до нашого білохвоста. Він здебільшого рибоїд, ловить водоплавних птахів. Часто забирає добутий корм в інших хижих птахів (це явище називається клептопаразитизм) теж робить гнізда на деревах. До речі - розмір гнізд білоголових орланів рекордний на американському континенті - найбільше гніздо висотою 4 м, діаметром 2,5м і важить 1 тону (!).

Білоголовий орлан заселяє великі озера із старовіковими лісовими насадженнями. Для цих птахів важливо, щоб високі дерева з хорошою видимістю довкола росли поруч з водоймою. Під час гніздування орлани уникають відвідуваних територій.
Американський брат, на жаль, також страждає від браконьєрства. На початку ХХ ст. відстріл орланів підірвав їх популяцію, наступним ударом було використання ДДТ в сільському господарстві в 70-х роках.

Читайте більше:
http://www.raptor.in.ua/index.php?id=23&Itemid=24&option=com_content&view=article
http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=265

Гаврилюк М.Н. Орлан-білохвіст в Україні

Немає коментарів:

Опублікувати коментар