вівторок, 9 лютого 2016 р.

6 дятлів Винниківського лісу

Якщо вам цікаво навчитися визначати усі види з родини Дятлові - дивіться лекцію "Дятли" від Ганночки Кузьо. А тут ми зупинимося на тих видах, які живуть в одному лісі на околиці Львова.
Дятел звичайний (його ж інколи називають великий строкатий дятел, або як це поширено серед російськомовних birdwatchers - БПД від болшой пестрый дятел).


Це найпоширеніший дятел України, живе і в глухому лісі, і в міському сквері. Ви вже його бачили і Вам нецікаво? - Навчіться відрізняти самку від самця %)
Дятел звичайний не вимогливий ні до "місця проживання", так і до вибору місця гніздування (де робити дупло). І хоча цей вид має деякі преференції, проте серед усіх видів дятлів, він найбільше здатний використовувати найрізноманітніші ресурси, які є "на місці". 

Дятел сирійський - він не завжди жив на території України. Вперше орнітологи його виявили у Закарпатські області у 1948 році. Згодом його знаходили в Чернівецькій та Тернопільській областях. За одне десятиліття він суттєво розширював свій ареал на північ та схід. Для Львова сирійський дятел став став звичайним видом.

Сирійський дятел - брат-близнюк звичайного дятла. У парках його зустріти - не проблема. Це level 2 для тих, хто вже добре знає звичайного дятла. Нескладно також навчитися впізнавати його за стуком. Він сповільнює "трель" і вони звучить немов горох, який розсипають на підлогу.
Крім зовнішніх відмінностей, "сирієць" займає інші види дерев для побудови дупел - надає перевагу тополі та липі. Якщо ви зустрічали коли-небудь дупло звичайного дятла, то могли чути галасливих дятленят (Співаючі дупла). На відміну від них, пташенята сирійського дятла сидять тихо навіть, коли дорослі повертаються "додому".

Дятел середній
Чисельність середнього дятла суттєво зменшилася протягом XX ст. В Європі він вже підлягає охороні (Пташина директива).

Найбільше, що привертає увагу - це яскраво-червона "шапочка". Він меншого розміру, ніж звичайний та сирійський дятли і має дуже специфічний голос.
Дятел середній, так само як і звичайний не роблять дупло в будь-якому дереві: при побудові вони надають перевагу мертвим деревам, якщо їх достатньо в лісі, особливо якщо на них ростуть трутовики; серед усіх дерев на гніздовій ділянці вибирають "грубші", тобто з більшим діаметром, ніж оточуюючий деревостан. Через ураження грибами, деревина стає мякшою, її легше довбати, що важливо для середнього дятла, адже м'язи в нього не такі сильні, як в більших видів дятлів.

Дятел білоспинний
В Європі це один із найрідкісніших дятлів і зникає він лише через те, що заселяє старовікові листяні ліси - його чисельність напряму залежить від рубок.


В Україні цей вид рідкісний - але біля Львова є шанси його зустріти. Він більший за попередніх видів, а ще в нього біла спина :)


Жовна сива

Усі види роду Жовн особливі. Побачите цього крикливого дятла - самі зрозумієте. На запис голосу вони реагують миттєво, таким чином їх можна приманити і роздивитися.


Жовна чорна

Найбільший дятел України з найкрасивішим голосом. Прислухайтесь, як будете в лісі. А ще він робить величееезні дупла. Ось такі:


Усі види, крім звичайного дятла охороняються у Європейському Союзі - їх ви можете знайти у списку "Пташиної" директиви, як види, що потребують особливої уваги. Так що це вам не просто дятли - вони незамінні в природі.

А тепер level up - трішки професійних підказок від фахівців.
Як відрізняти стукіт різних видів дятлів? На схемі стукоту по черзі наступні види дятлів: сива жовна, зелена жовна, чорна жовна (самець, самка), сирійський дятел, звичайний дятел, малий дятел, трипалий дятел, білоспиний дятел. Послухайте їхнє барабанення, і порівняйте із схемою. На приклад два подібних дятли, які живуть поруч у наших парках - звичайний та сирійський. Їхня трель відрізняється ритмом - сирійський дятел прискорюється наприкінці.


Немає коментарів:

Опублікувати коментар