понеділок, 2 травня 2016 р.

Для чого нам дбати про наших птахів?

Якщо ви не проводите багато часу в природі, не спостерігаєте за її послідовними та раптовими явищами, то вам можливо складно зрозуміти, для чого природоохоронці намагаються зберегти природні ліси, степи, озера, річки, чому вони борються за кожен клаптик дикої землі.
Часто я чую запитання такого гатунку "А для чого нам дикі птахи?". Відповім коротко - якщо ви не розумієте, для чого нам птахи, спробуйте уявити життя без них. Яке небо без птахів?


Багато людей насолоджуються та надихаються, спостерігаючи за птахами, слухаючи мелоднійні пісні. Але естетична складова аж зовсім не найважливіша для нас. Птахи є невід'ємною складовою екосистем, які необхідні для нашого існування. Без природних екостистем ми б не вижили. Чи довго може проснувати ліс без птахів? Надіюсь, що ми цього ніколи не будемо перевіряти. Досить китайського "досліду", коли за наказом Мао Цзедуна в країні винищили більшість горобців, вважаючи їх шкідниками. Знищення всього лиш популяції одного виду призвело до смерті понад 20-ти мільйонів людей. Далі страшно уявити ...
Такі екосистеми, як ліси та морське середовище забезпечують нас їжею та важливими сировинними матеріалами. Вони утримують стабільність клімату, склад повітря та перетворють забруднюючі речовини в поживні.

Короткий приклад про птахів нашого лісу. Щоб ліс був здоровим, у ньому мають бути дерева різного віку та порід. Часто в лісових угіддях сухі дерева є у нестачі, відповідно цілий ряд видів птахів залишається без житла. Такі дерева для виготовлення дупла потребують 8 видів дятлів, 2 види гаїчок, а крім них ще в наших лісах заселяють дупла – 4 види сов, крутиголовка, повзик, 4 види мухоловок, горихвістка звичайна, 5 видів синиць, вільшанка. Це дерева м’яких порід (береза, вільха, рідше осика), які є дуже важливими на структурному рівні у сусідстві з іншими породами дерев, такими, як сосна, дуб, граб. Власне за наявності такого сусідства здорових та окремих сухих дерев перелічених порід, формуються стійкі довготривалі та осілі угруповання лісових видів птахів, які відіграють особливу роль у формуванні та підтримці екологічної безпеки лісу. Саме ці дрібні види птахів (серед них домінують птахи дуплогніздники), утворюють локальні системи біологічного захисту кожного лісового урочища, на території якого вони поширені. Забезпечення такої стійкої системи біологічного захисту лісу переважно залежить від повноцінності природного складу лісу, його вікової та якісної структури.

Через те, що птахи знаходяться на вершині трофічної (харчової) піраміди, вони також служать хорошими індикаторами стану всього біорізноманіття. Коли вони знакають, це означає, що щось не так з нашим середовищем і потрібно діяти.


В Європі ще у 1970-х розпочалися акції на захист диких птахів, що згодом вилилися в "Пташину Директиву", прийняту 2 квітня 1979 року. Це був перший основний закон задля охорони природи в Європі. З цього почалася історія охорони птахів там. Тепер прийшла і наша черга долучатися до цієї роботи.

До чого покликана Пташина Директива?

Пташина Директива розробляє схему охорони всіх диких птахів Європи, виділивши окремо 194 видів та підвидів (зазначених у Додатку 1). Їхні популяції в найкритичнішому стані та потребують спеціальних природоохоронних заходів.
Сова довхохвоста; Сова бородата. (Додаток 1) Фото Кузьо Г., Скирпана М.

По-перше: необхідне створення Спеціальних Охоронних Територій для цих 194-х видів та додатково для усіх мігрантів. Такі території утворюють мережу, що входить до складу Natura2000 (в Європі) або Смарагдової мережі (поки що в нас).
По-друге: заборона дій, які прямо загрожують птахам (на приклад безконтрольний відлов птахів, руйнування гнізд, вилучення яєць, торгівля живими та мертвими птахами).
По-третє: необхідно встановити правила, що обмежують кількість мисливських видів та період полювання на них (Додаток 2). Ці види не є рідкісними, але потребують охорони впродовж найскладніших періодів - весняна міграція, гніздовий період, вигодовування пташенят. Також потрібні заборонити деякі методи полювання (на приклад не вибіркове полювання, коли мисливці стріляють у все, що летить).
Чирянка велика. (Додаток 2) Фото Кузьо Г.Читайте більше: Why do we need to take care of our birds?
Горбань І. Горбань О. Наслідки нелегальних рубок для збереження лісового фауністичного різноманіття.Немає коментарів:

Опублікувати коментар