субота, 25 червня 2016 р.

Подаруй пташці кільце

Міграція...

Бузьки прилетіли - весна прийшла! Ласкаво просимо, де пропадали всю зиму?
Щовесни починають щебетати соловейки та всіляке співоче птаство. Де вони взялися?
Піднімаєш голову - в небі сумно курличуть журавлі. Що вони роблять над Львовом восени?
Прокидаєшся вночі від гелготу гусей над будинком - визираєш похапцем і проводжаєш поглядом темряву... Куди вони?

Відповідь на усі ці питання - міграція.
Загадкове і в дечому магічне явище. Щорічна поява та пересування величезних зграй птахів завжди викликало подив в людей. Захоплення. Безліч запитань. Були різні пояснення та припущення.

Завіса таємничості привідкрилася, коли у 1890 році Ганс Мортенсен почав використовувати мічення птахів, як науковий метод. Він мітив шпаків цинковими пластинками, а в 1899 перейшов на кільцювання кільцями з легких сплавів.Сьогодні кільцювання у всьому світі здійснюється науковцями узгоджено. В кожній країні є координатори мічення птахів. Через них можна зясувати походження будь-якого кільця. Під час весняних та осінніх перельотів на кільцювальних станціях багатьої країн щороку мітять тисячі птахів. Їх знахідки дають інформацію про місця їх зимівель та шляхи перельотів.

В Україні кільцювання птахів багато років поспіль здійснюється на двох орнітологічних станціях - Азово-Чономорській та Західноукраїнській та індивідуальо науковцями.


Як кільцюють птахів?
Для початку потрібно їх зловити. Але ловимо не ми - ловлять сітки :) Для відлову дрібних птахів ставлять "павутинні" сітки (mist nets), для відлову куликів - спеціальні конструкції, які називаються вацки. Акуратно дістаємо звідти птахів, кладемо в полотняний мішечок або кошик - і несемо кільцювальнику. 
Сітки перевірямо щогодини з 6.00 по 22.00. Тобто весь день, поки літають птахи, щоб ніхто довго не "висів". Вацки відвідуємо що дві години. Куликам простіше - вони спокійно ходять всередині, як у клітці, і навіть нічого не підозрюють. Спокійно харчуються, а не висять вниз головою, як дрібні пташки в сітках. 


Кільцювальник - це орнітолог, який працює з птахом - визначає вид, вік, кільцює, робить проміри. Це все акуратно записується в спеціальний зошит. Дані зібрані - лети, пташко!


Уся інформація в подальшому оброблятиметься спеціалістами та публікується у вигляді наукових статей. Деякі результати досліджень зібрані в науковий збірник праць ЗУОС. Вчені то такі люди, які постійно шукають відповіді на запитання "Чому?". Вам може здаватися, що вже все досліджено. Насправді ні, і чим більше тим цікавишся, тим більше виникає запитань.
Багато ще потрібно зясувати та дослідити. 

ЗУОС запрошує волонтерів для участі.

З питаннями звертайтесь до Ганни Кузьо
hannawinner@ukr.net

Більше про міграцію читайте на блозі:
Канікули осоїда
Міграція небезпечна?
Далекі подорожні

Немає коментарів:

Опублікувати коментар