вівторок, 26 травня 2015 р.

Далекі подорожні...

Нові дослідження привідкривають таємницю міграційних шляхів птаха, що проводить майже 3 роки в повітрі після вильоту з гнізда. Мова іде про близького родича "нашого" серпокрильця з Китаю. Підвид серпокрильця звичайного Apus apus pekinensis гніздиться в Китаї, а зимує аж на півдні Африки.

Серпокрильці родом з Пекіну щороку здійснюють подорож 25 700 км в Південну Африку і назад без жодної зупинки а за все життя "намотують" достатньо кілометрів, щоб пролетіти половину шляху до місяця.
Цей тендітний птах, що поміщається в руці проводить все життя в небі і щороку двічі в рік здійснює міжконтинентальну подорож. Могутність в малому - це насправді надихає.
Серпокрильці є традиційними гніздовими птахами столиці Китаю. Вони заселяють старі мури та карнизи палаців. За останні 30 років їх кількість зменшилась наполовину. Через життя "на крилі" ці птахи є малодослідженими і науковці мало знають про їхні міграційні маршрути. Так само, як і "наші" серпокрильці, вони проводять 10 місяців року в повітрі. В Європі серпокрильці опускаються на землю лише на короткий гніздовий сезон - 2 місяці для того, щоб побудувати гніздо та вивести пташенят. Таким чином цей вид поставив світовий рекорд з безперервного польоту в природі. Серпокрильці живуть до 20 років і за цей період пролітають відстань, як від Землі до Місяці 7 разів.


Група вчених та аматорів з різних країн зайнялися дослідженнями цього питання. Вони прикріпили спеціальні світлочутливі геолокаційні пристрої на птахів для відслідковування щорічної міграції.
Завдяки цьому вчені з'ясували, що після того, як серпокрильці розпочинають свою довгу міграцію, вони пролітають над Монголією, потім спускаються до Ірану, минають Намібію та Західний Кейп і аж там зупиняються на зиму.
В лютому розпочинається зворотня подорож додому з шаленою швидкістю - встановлено, що серпокрильці досягають у польоті 110 км/год.

Подібні дослідження міграції серпокрильців були здійснені і для "наших" європейських птахів. З семи птахів, до яких причепили датчик, 3 жодного разу не приземлилися за 10 місяців міграції. Решта птахів, які все ж відпочивали на суші, проводили там менше 0,5% часу від всієї тривалості перельоту.

Питання, яке турбує всіх, хто чує ці факти - "Як вони сплять?". Як і будь-які тварини, серпокрильці потребують відпочинку, і, очевидно, дрімають "на льоту". Одна з фізіологічних можлостей поєднувати політ і сон - це почерговий відпочинок півкуль мозку (так "сплять" дельфіни та фрегатові птахи). Одна або навіть дві півкулі "відключаються" на короткий час підйому або спуску термічним потоком повітря. Серпокрильці, ширяючи в повітрі, можуть зменшити висоту на 300 метрів за 5 хвилин.

Джерело інформації: http://bit.ly/1EuZn1Z
http://bit.ly/2eqW5sc

Немає коментарів:

Опублікувати коментар