субота, 25 квітня 2015 р.

Найменші в Україні близнюки

Серед птахів є багато подібних видів. Цього разу йде мова про найменших птахів України - золотомушок (рос. корольок). Крихітні і з мазком золотої фарби на чолі. Маса їх тіла становить 4,5-7 г, і через це, протягом холодної зимової ночі вони можуть втратити аж до 20% своєї ваги.
Назва роду "золотомушка" українською мовою походить від словосполучення "золота мушка", або російською "золотая родинка".

Фото: М. Скирпана; В. Хусточки

Почну з цікавішого: перший птах - це золотомушка червоночуба (Regulus ignicapillus). Цю червонокнижну пташину навесні найчастіше можна почути в Карпатах, проте зимує вона по всій Україні. Проте останніми роками з'являється все більше спостережень цього виду у віддалених від гір районах. Очевидно, відбуваються популяційні зміни, які розширюють ареал виду. Тому, якщо вам вдасться визначити золотомушку червоночубу поза межами Карпат - повідомляйте будь ласка!

Жовточуба золотомушка (Regulus regulus) є звичайним видом лісів і парків. Тримаються вони в кроні дерев, тому роздивитися їх непросто. Крім кольору чуба і білої брови різниці між двома золотомушками небагато. Основним інструментом визначення цих видів є пісня.

Золотомушка ЧЕРВОНОчуба - http://www.xeno-canto.org/236905
Золотомушка ЖОВТОчуба - http://www.xeno-canto.org/236469

Якщо ви чуєте пісню цих птахів це означає, що у вас прекрасний слух. Насправді однією з причин статусу червоночубої золотомушки "неоцінений" у Червоній Книзі України є те, що не всі люди чують такі високі звуки.
До речі, птахи крихітні, але войовничі - якщо увімкнути запис пісні, вони одразу ідуть "на розборки". Конкурента на своїй території не терплять. Так їх можна підкликати до себе і роздивитися. 


Яку птаху мають на увазі творці серіалу "Корольок - пташка співоча" я не знаю.  Турецькою мовою назва серіалу звучить "çalıkuşu" - це родова назва золотомушки і водночас дослівно означає "чагарниковий птах", що може стосуватися зовсім інших видів.Сучасна наукова родова назва Regulus є зменшувальною формою латинського слова rex - король, тобто маленький король, корольок. Це відображається в російській назві виду - королек. Видова назва ignicapilla є видозміненою комбінацією двох інших латинських слів: ignis («вогонь») та capillus («волосся»).

Більше про золотомушок читайте на сайті "Пернаті друзі": 

1 коментар: