пʼятниця, 3 квітня 2015 р.

Пташка і львівська погода


Виживання в дикій природі, ба, навіть в містах, є непростою місією. Поруч живуть хижаки, які на тебе полюють, патогени, що намагаються заразити, конкуренти, які витісняють тебе. Отаке непросте життя в кожної маленької пташки. До цього списку загроз можна додати також погодні умови. Сильні шторми можуть вбивати тварин, і птахи не виключення. Але якби вони не вміли виживати, то напевно їх би вже майже не залишилося.

То як пережити погану погоду без даху над головою?
Відповідь складається з 2 частин. Перше - це "де сховатися?" Все-таки інколи зручно бути маленькою - можна заникатися в шпарину, кущ чи живопліт і перечекати. Сильний вітер може здути капелюха і зламати нам парасольку, а такі природні бар'єри суттєво зменшують його швидкість і навіть захищають від сильного дощу.
Ці мікросередовища підтримують вищу температуру, ніж "назовні". Наш ніс добряче мерзне, коли надворі вітер і холод. Але повірте, навіть на висоті 10-20 см над землею вже тепліше, ніж на землі. Не буду нічого доводити - просто полежіть якось на землі деілька хвилин і порівняйте :)
Товстий шар снігу добряче допомагає птахам перенести морозну ніч. В сніг зариваються курині птахи - куріпки, глухарі, а також синиці, зокрема гаїчки.
Друге, що потрібно птахам для виживання в негоду - підготовка. Виживання птахів за несприятливих погодних умов зумовлюється пошуком затишного мікросередовища і зменшення активності для уникнення тепловіддачі. Проте це означає, що вони не добуватимуть корм. Тому ще одним етапом підготовки до шторму є добре попоїсти. Вченими було зафіксовано, що перед сильним погіршенням погоди, птахи починають активніше харчуватися (вони відчувають зміну погоди завдяки чутливості до змін атмосферного тиску). Чим більше птах з'їсть, тим вищі шанси вижити.
Адаптації. В дечому вони вже готові - це їхні пристосування. На приклад, ноги. Маленькі тоненькі ніжки птахів мають спеціальний механізм: протитечійний теплообмінник (Countercurrent exchange). Ми мерзнемо через тепловіддачу організму. У птахів артеріальна тепла кров, що тече до кінцівок "по дорозі" перетинається з холодною венозною, що тече від ніг до тіла. І в той момент артеріальна кров віддає тепло венозній ще до того, як досягне цівки. Так що на холодній мокрій землі ноги птахів майже не мерзнуть. Ще одним пристосуванням птахів є пір'я. Воно прекрасно утримує тепле повітря біля тіла. Це створює дуже ефективну ізоляцію, і чим пухнастіше оперення, тим тепліше в ньому птаху.


Для мудрагеликів:
Зонов Г. Б. Об экологии гаичек Parus palustris и P. montanus зимой в Предбайкалье // Русский орнитол. журн. 2002. Т. 11. Экспресс-вып. 183.-С. 381-384.
Зацаринный Иван Викторович. Сравнительная экология гаичек (Parus, poecile) Восточной Европы : диссертация ... кандидата биологических наук : 03.00.16

Немає коментарів:

Опублікувати коментар