середа, 26 червня 2019 р.

Панянки очеретянки

Вівсянка очеретяна, очеретянка вівсяна, вівчарка, тьху — ну як їх запам'ятати?

Очеретянки - невеличкі світло-коричневі пташки, які населяють очеретяні зарості, луки та чагарники. На перший погляд вони однакові, але так лише здається. Спробуємо розібратися.

Очеретянка велика


Фото: Jürgen Knittel

Найбільш впізнаваною є очеретянка велика. Вона насправді серед усіх родичок найбільша за розміром. Крім того має різку скрипучу пісню, яка нагадує крик "лин-лин-карась-карсь-рак-рак-рак". Самці співають від світанку до пізньої ночі. Грубі різкі звуки видає повільно з паузами, багато каркаючих та хриплих нот. Ні з чим іншим ви її не сплутаєте. Очеретянка велика вміє імітувати звуки, і нерідко копіює крики мартинів та крячків, які гніздяться поруч. Почувши крики птахів, що пролітають повз, велика очеретянка може почати видавати крик тривоги цих видів.

Селиться велика очеретянка в очеретяних заростях на різноманітних водоймах. Очерет + вода = велика очеретянка. В сприятливих місцях, де їх щільність є великою, відстань між гніздами цих очеретянок може становити 15-20 м, але зазвичай дистанція є більшою - 100-200 м. Очеретянки великі досить агресивні птахи й нерідко самці вступають в бійки. Проте якщо чисельність птахів невелика, то на своїй ділянці велика очеретянка може терпіти родичів - лучну або ставкову очеретянку.

Для цього виду характерна полігамія, тобто самець великої очеретянки може мати 2-3 самок. Проте додаткові виводки годують лише самки. Самки ж і  гніздо будують, в той час, як самець "бдить" територію.

Результат пошуку зображень за запитом "great reed warbler nestling"

Незвичний скіл для горобцеподібної пташки - це вміння плавати. Пташенята великих очеретянок, доки не вміють літати, можуть непогано плавати. При падінні у воду, вони самостійно вибираються на стебла очерету.
Очеретянка добуває корм в очереті (як все передбачувано), вправно перестрибуючи по стеблинах. Ловить рухливих одноденок, бабок, метеликів та іншу комашню. Проте у воді вона може зловити личинку жука, пуголовків, жабенят та навіть малька риби.


Фото: Bence Máté

Очеретянка ставкова

Екологічно подібний вид до очеретянки великої. Англійською вони й називаються подібно - Reed Warbler та Great Reed Warbler. Проте поведінка ставкової на відміну від великої дуже скритна. Також відрізняється вона за гніздовими локаціями. Якщо велика очеретянка заселяє високі очеретяні зарості із грубими стеблинами, то ставкова буде гніздитися в низьких густих очеретах із тонкими стеблинами. Іноді разом із лучною очеретянкою, вона оселяється по сусідству із великою, яка стає так би мовити, хазяїном території. Це свідчить про відсутність кормової конкуренції між ставковою та великою очеретянками. Розміри яєць, пташенят та корму відповідно менші. Правда ставкова очеретянка може виганяти лучну, яка прилітає дещо раніше та іноді займає її гніздові стації.

Результат пошуку зображень за запитом "acrocephalus scirpaceus"
Фото: www.hwb.com 

Пісня ставкової очеретянки нагадує велику (недарма ж вони близькі родичі) - вона наче пародіює велику родичку. Співає у подібному темпі, проте значно тихіше і додаючи скрипучі елементи, як у лучної. Почути таку пісню можна лише зблизька. І помітити також, адже самець співає не з верхівки стеблин, а ховається між стеблинами.

Особливістю ставкових очеретянок є те, що зазвичай другу кладку здійснюють нові самки у тих же самців.

Добуває для їжі в 75% двокрилих комах. Метод полювання досить цікавий - очеретянка лякає комаху і ловить її щойно жертва злітає. Іноді масовим кормом ставкової очеретянки стає очеретянка тля.

Очеретянка лучна

Foto der Art Acrocephalus schoenobaenus (Schilfrohrsänger)
Фото: Jürgen Knittel

Через наявність вираженої світлої брови, російська назва виду "барсучок". Вона значно численніша від ставкової, адже не обмежена специфічними гніздовими вимогами. Її можна зустріти на заплавних луках, болотах, в поодиноких кущах верби на зволожених місцях, в меліоративних каналах, у вологих трав'янистих низинах. Невеличке плесо води або хоча б зволожений ґрунт + купини високої трави або верболози = лучна очеретянка. Самцю потрібні високі присади для співу, а самка будує гніздо при землі в густій трав'яній рослинності.

Весною лучні очеретянки прилітають дещо раніше, ніж інші види очеретянок. В перші дні вони ще приглядаються до території, але вже як почнуть співати, то не змовкають іноді цілими добами. Поступово замовкають лише в другій половині липня.

Лучна очеретянка не лише співає, але й токує. Самець підлітає по косій лінії в повітря, плескає крильми, планує вниз, продовжуючи співати та сідає на вершечок стеблини. Пісня нагадує, ніби він строчить на машині. Основа пісні - швидкі скрипучі та щебетливі звуки. Її можна описати поскладово, щоб зрозуміти ритм "цірі-цірі-цірі-тере-тере-тере... чіп...чіп...чіп...тр-тр-тр.. клі-лілі-ліліль... че...че..тере". Проте досвідчені самці вплітають мелодійні мотиви з пісень інших птахів, здебільшого навколоводних: жовтих плисок, ластівок, щевриків, жайворонків, кропив'янок, вівчариків, коловодників звичайних та інших куликів.

Хоча за розміром лучна очеретянка така ж, як ставкова, проте корм добуває по-іншому. Пересувається короткими стрибками вертикально та горизонтально, здатна зависати як синиці вниз головою та спиною на вершинах трав'янистих рослин.  Таким чином вона більше виловлює нерухомих комах. Літаючі комахи становлять 50% корму.

Очеретянка чагарникова

Foto der Art Acrocephalus palustris (Sumpfrohrsänger)
Фото: Patric Donini
За зовнішнім виглядом - це близнюк ставкової очеретянки. Не така жовта в загальному тоні оперення, але на перший погляд ідентична. Ось екологічно та вокально вони зовсім різні. Очеретянка чагарникова заселяє найрізноманітніші відкриті біотопи не обов'язково у зволожених місцях. Це можуть бути поля, луки, чагарникові зарості, густі зарості кропиви, розріджені з густим підростом ліси, зарослі ділянки садів, парків, ярів та балок, полезахисних смугах.

Своєї власної пісні чагарникова очеретянка не має. Пісня дуже мелодійна і складна з додаванням тривожних сигналів різних видів очеретянок, кропив'янок, зяблика, чечевиці, трав'янок, кам'янок, вівчариків, щевриків, синиць, ластівок, дроздів, вівсянок, іноді навіть повзиків, дятлів, куликів, крячків, мартинів та хижих птахів. Це все переплітається спішно в неперервний пісенний потік. Виконання негучне, але самець сідає на видному місці і поводиться демонстративно - сіпає крилами, широко відкриває дзьоб, роздуває горло, іноді трясеться та розпускає хвіст. Це все - елементи токової поведінки

Чому вона додає в репертуар саме звуки тривоги? Якщо поруч буде інший птах, то вона співає швидше і гучніше, намагаючись тривожними криками відігнати непроханого гостя.

Науковці, що досліджують пісню чагарникової очеретянки дивуються. Крім того, що вона може відтворювати звукові фрагменти понад 200 видів птахів (у тому числі тих птахів, яких вона чула на місцях зимівлі), в неї немає закономірних вокальних структур. Жодних повторів, жодної схеми виконання - неможливо передбачити, що вона заспіває наступним. Порядок виконання найрізноманітніших звуків ця очеретянко легко змінює, залежно від особистих причин - емоційний стан, поточна ситуація.

Чагарникова очеретянка співає як вдень, так і вночі. Правда манера виконання відрізняється. Вночі її спів значно енергійніший, вона безперервно може співати аж 30 хв. Суперсила птахів - вони можуть співати як на вдиху, так і на видиху!

Більше читайте тут:
Симкин Г.Н. Певчие птицы: Справочное пособие. - М.: Лесная пром-сть, 1990. - 399 с.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар