пʼятниця, 20 жовтня 2017 р.

9 фактів про міграцію птахів

1. Куди птахи зникають взимку?
Це питання бентежило людей ще в прадавніх віках, адже аж 40% птахів кудись зникає на зиму. Вже Арістотель мав деякі припущення з приводу "зникнення" птахів. Він вважав, що вони впадають в сплячку, а деякі птахи перетворюються на інші види - вільшанка в снігура, зозуля - в яструба малого.
У 1703 році виникла наукова гіпотеза про те, що птахи проводять зиму на Місяці.
Карл Лінней вважав, що ластівки зимують на дні озер. Така думка побутувала аж до кінця ХІХст. Також вважалося, що великі птахи, такі як лелеки чи журавлі, перевозять на собі дрібних "пасажирів".
І лише в 1822 році, коли в Німечині знайшли мертвого лелеку білого із африканською стрілою, вчені зрозуміли, що птахи щороку здійснюють далекі перельоти.

Результат пошуку зображень за запитом "мекленбурзький лелека-стріл"

2. Коли летіти?
Звідки птахи знають, коли час покидати місця гніздування? І чому в різних видів, старт міграції відрізняється?
Як і в людей, у птахів є біологічний годинник. Найбільше на них впливає температура середовища та довжина світлового дня. Його скорочення - це важливий сигнал, який запускає гормональні зміни в організмі птахів. На що впливають гормони:
- починається линька - самці поступово змінюють яскраве шлюбне оперення на непримітне, самки також одягаються в новенький літальний "костюм";
пригнічується територіальна поведінка - спів, демонстрації та бійки;
- птахи жирують - понаднормово їдять, щоб набрати достатню кількість жирових запасів (адже багато пташок мають перелетіти ціле море або величезну пустелю без зупинок). Деякі маленькі птахи навіть подвоюють свою масу;
- серце і літальні м'язи нарощують розміри та потужність, птахи фізично тренуються перед далеким перельотом - починають більше рухатися;
- бажання летіти в певному напрямі.
Цікаво, що такі ж фізіологічні зміни відбуваються і у птахів у неволі.

Результат пошуку зображень за запитом "when start of  bird migration"

3. Допінг
Деякі птахи приймають допінг перед довгим перельотом. На півночі Канади живуть маленькі кулики - побережники довгопалі (Calidris pusilla). Довжина тіла 13-15 см, вага - 23-32 г.

Перед перельотом довжиною у 3000 км, вони інтенсивно харчуються маленькими ракоподібними, подвоюючи свою масу за 2 тижні. Проте експерименти показали, що крім енергетичних ресурсів, з такого корму в організмі птахів накопичуються омега-3 ненасичені жирні кислоти. За 3 тижні корисної дієти, вони збільшують ефективність роботи м'язів від 58% до 90%! Так, це саме ті жирні кислоти, які радять вживати дієтологи для зменшення ризику серцево-судинних захворювань - вживайте риб'ячий жир, і будьте в формі, як кулики.

4. Куди летіти?
Птахи володіють фантастичною здатністю навігації в просторі. Без GPS, пташенята чорного лелеки, що вилупилися на Поліссі летять в Африку, в правильному напрямі з першого дня без супроводу дорослих. Це саме стосується шпаків, горихвісток чорних та багатьох інших видів птахів, у яких молодь відлітає окремо від дорослих досвідчених птахів. Як їм це вдається? Науковці досі не знають до кінця.
Результат пошуку зображень за запитом "bird navigation"
Відомо, що птахи орієнтуються візуально в просторі, за сонцем та зірками (це стосується нічних мігрантів), та магнітними полями (унікальна здатність птахів - магніторецепція). Дорослі птахи використовують ще свій досвід, і швидше обирають правильний керунок чи краще розраховують поправку на вітер. Молоді птахи рухаються подібно до скаутів, що мають пройти маршрут, маючи лише компас і карту. Проте пройшовши це складне випробування, птах має більші шанси прожити довге життя.

5. Вітер
Вітер є дуже важливим для мігруючих птахів, він формує міграційні шляхи, змінює їх, впливає на темп перельотів. Завдяки GPS-супутниковій телеметрії, науковці дізналися про вплив переважаючих вітрів на перельоти орла-карлика, змієїда та стерв'ятника. Попутний вітер прискорює політ, але така удача буває лише під час осінньої міграції. Цікаво, що чим ширші крила, тим менше впливає на політ відсутність попутного вітру. З такими "фанерами", як у стервятника, птахи більш незалежні.
Проте, коли починає "здувати" вбік (зелені лінії), доводиться здійснювати перпендикулярні компенсаційні польоти (сині та помарнчеві лінії). Дорослі птахи ефективніше здійснюють необхідні поправки на вітер.

Ілюстрація: Vidal-Mateo et al.

6. Висота
"Світ з висоти пташиного польоту" - речення, яке будить нашу уяву та малює обриси знайомих та невідомих місць. Під час міграції різні птахи піднімаються на різну висоту. Маленькі пташки, які живуть в очереті, мігрують низько над землею, часто чагарями - "маленькими перебіжками". Хижі птахи, лелеки, пелікани, здійснюють перельоти вдень, використовуючи термічні потоки. Вони по спіралі набирають висоту, і без зайвих помахів крил парять у небі. Буває, що досить високо.
Гірська гуска літає найвище - їх зграї долають Гімалаї на висоті 9 км.
Проте пташиний рекорд побив Сип білоголовий, який врізався в двигун літака на висоті понад 11 км.
Результат пошуку зображень за запитом "Bar-headed geese"

7. Супутникові дослідження
Перше дослідження міграції за допомогою GPS провели американці у 1984 році, коли передавач начіпили на білоголового орлана в США. Відтоді проведено багато досліджень, які привідкрили нам завісу таємничості - де ж вештаються птахи по дорозі від точки А (гніздові території) до точки Б (теплі краї).
Супутникове відстеження дає масу цікавої інформації - з якою швидкістю, на якій висоті та в якому напрямі летить птах. Де я на скільки часу він зупиняється? І врешті-решт ми отримуємо мапу його переміщень, яка інколи є фантастичною - ніколи б не здогадалися! На приклад, невеликий куличок Грицик малий, вагою менше півкілограма, побив усі рекорди пташиного світу.  Він здійснює найдовшу самостійну міграцію нон-стоп - летить з Аляски через Гаваї до Нової Зеландії без зупинок! Цей кулик летить 4 дні безперестанку. Назад він огинає Тихий океан через Китай. Загальна довжина його річного маршруту туди-назад - 29 000 км.

Пов’язане зображення

8. Зіткнення
На жаль, під час міграцій птахи стикаються з багатьма проблемами в прямому та переносному значенні. Від зіткнень з будівлями, лише у США об вікна розбивається понад мільярд птахів. Ще 7 мільйонів гине від зіткнень з електричними дротами. Особливо небезпечними є освітлені будинки для нічних мігрантів. Цьому присвячена частина фільму "Уявіть світ без пташиної пісні" (трейлер)
Пов’язане зображення

9. Відпочинок
Далекий переліт, несприятлива погода чи інші завади можуть виснажити птахів. Інколи трапляються незвичні ситуації, коли птахи зупиняються на відпочинок у незвичному місці і в нестандартному товаристві.
Пов’язане зображення
Пов’язане зображення
Фото: BirdTrack


На кінець пропоную подивитися цікавий навчальний мульт про міграцію птахів від "Цікава наука".
Результат пошуку зображень за запитом "Птахи зимують в озерах? [MinuteEarth]"
Більше читайте тут:
Vidal-Mateo, J., Mellone, U., López-López, P., De La Puente, J., García-Ripollés, C., Bermejo, A. & Urios, V. (2016). Wind effects on the migration routes of trans-Saharan soaring raptors: geographical, seasonal, and interspecific variation.Current Zoology 62: 89–97. doi: 10.1093/cz/zow008 (Open Access)
For Migrating Birds, Eating = Exercise: http://www.sciencemag.org/news/2009/03/migrating-birds-eating-exercise
Biological Clocks and Bird Migration: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4613-4565-7_8
Report on the deployment of satellite tags on Bar-tailed Godwits Limosa lapponica menzbieri at Roebuck Bay, NW Australia (Feb 18-23, 2008)

Немає коментарів:

Опублікувати коментар