вівторок, 29 серпня 2017 р.

Дзьоб до дзьоба

Будова тіла птахів є пристосуванням до їх способу життя та умов середовища. Форма та пропорції тіла, голови, дзьоба, лап, хвоста - усе свідчить про екологічні взаємозв'язки птаха. Отже у птахів все не просто так. Дзьоб птаха є інструментом харчування і багато чого може розповісти про власника.


Качки
У качок дзьоб має будову за принципом китового вуса, що дозволяє проціджувати воду, вибираючи дрібну рослинність та комах. Тобто кожна качка має сито на дзьобі. Ця структура називається "ламела" і добре виражена у попелюха та широконіски.

Деякі гусеподібні ловлять рибку та дрібних тваринок, тому їх дзьоб видовжений та зазубрений (пригадайте крехів, на приклад).


Косар
Його англійська назва дуже промовиста - Spoonbill (ложкодзьоб). Він харчується на мілководдях, крокуючи у воді, та водить дзьобом з боку в бік, витягуючи ним дрібні часточки їжі - ракоподібних, комах і маленьку рибу.

А у Вас не виникало питання, як вони годують своїх пташенят? :)

Кулики
Чоботар або шилодзьобка - обидві назви промовисто вказують на знаряддя, яким цей кулик добуває корм. Інструмент є красивим та практичним водночас, і нагадує шило, яким чоботарі ремонтують взуття.


На фото американський чоботар (рідний брат нашого). Зверніть увагу, як він використовує для харчування свій вигнутий догори дзьоб. Чоботар нахиляється, його дзьоб ледь дотикається до горизонту води. Це нагадує процес підмітання, в процесі якого він виловлює маленьких безхребетних тваринок. Такий дзьоб просто створений для фільтрації.

Фото: audubon.org

Кульон
Прекрасний великий кулик. Серед українських куликів він рекордсмен за довжиною дзьоба, яка сягає 14 см. Наступна інформація не є жартом :) Британські вчені НАСПРАВДІ довели, що викривлена форма дзьоба кульона великого дає йому змогу далі проникати в ґрунт та ефективніше добувати корм, порівнюючи із моделлю що мала прямий дзьоб такої ж довжини. Така форма крім того додає маневренності між камінцями, коли кульони вишукують маленьких крабів або хробаків. Завдяки тому, що дзьоб такий довгий, вони можуть добувати великих хробаків в прохолодні дні, коли всі комахи ховаються глибше від холоду.
Отож, чому в кульона кривий дзьоб? Читайте детальніше англійською: Why do curlews Numenius have decurved bills?

Результат пошуку зображень за запитом "numenius arquata beak" 
Davidson et al., 1986
Серпокрилець
Ви знали, що у нього така широка посмішка? Подібні пропорції розрізу рота відносно голови та дзьоба також у дрімлюги. Для чого такий великий рот комахоїдній пташці, як вважаєте? Працює це за принципом сачка - відкрив рот, і літаєш, доки жменька комашок не набереться. Зайвий раз дзьобом клацати не потрібно. 


Фото: Костянтин Пазюк, keywordsuggest.org

Хижі птахи
У деяких хижих птахів є так-званий томінальний зуб (або просто "зуб") - зовнішня ріжуча поверхня наддзьобка, у вигляді невеликого трикутного виступу. Ним соколи (УВАГА - далі не читати вразливим людям та дітям) перерубують хребет жертви, наче кусачками. Звучить жорстоко, але для жертви це швидка та безболісна смерть. Томінальний зуб - одна з ознак для визначення соколів. 

Фото: Бокотей А.А.


3 коментарі: