понеділок, 10 лютого 2020 р.

Маленькі ненажери

Синиці - найчастіші гості годівниць, масові, помітні та галасливі. Ще й живуть у нас цілий рік (ну, майже всі види синиць). Вони відносяться до родини Синицевих у групі співочих птахів. Синиця велика, блакитна, чорна, чубата, біла, гаїчка болотяна та пухляк і ремез.
Усі вони мають "лісове" походження. По землі стрибають, а не бігають, як наземні птахи. Гніздо у них закрите - усі, крім ремеза, заселяють дупла, ніші, тріщини в будівлях. Лише ремез самостійно виготовляє гніздо-рукавичку. Кладки великі, аж до 12 яєць. Пташенят годують на початку павуками та дрібною гусінню, а згодом різноманітними комахами. 

Подібно до повзиків чи воронових птахів, синиці роблять запаси насіння різних хвойних та листяних дерев, і навіть комах - скатують їх в кульки та никають в щілинах кори, скель, колотівки голок хвойних дерев.

Восени синиці кочують, тож їхні запаси залишаються більш північним зграйкам. Кожен вид синиць має свої методи де заховати корм, тож представники того ж виду легше його знаходять, ніж інші види синиць.

Протягом дня одна синиця може заховати від сотні до тисяч порцій корму, при чому складаючи в одному місці лише одну або декілька порцій. Згідно з дослідженням гаїчки-пухляк, за рік одна птаха ховала 15 кг корму - це вдвічі більше, ніж вона з'їдає. Проте, нелегко живеться птахові, який робить запаси. Майже 20% поїдається вже вночі гризунами і ще частина - пернатими сусідами. Щоб знайти свої запаси синиці облітають схованки у порядку збереження. 

Гаїчка болотяна. Автор фото: Ганночка Кузьо

Запасання корму є складною поведінкою, це пояснюється розвинутим гіпокампом. Ця ділянка мозку обробляє просторову інформацію і має важливе значення для обробки інформації про місця та взаємозв'язки між місцями. Відповідно, гіпокамп є більшим відносно маси тіла у птахів, які запасають корм, ніж у решти видів.

Через скільки часу синиці використовують свої запаси? Буває по-різному і залежить від конкретних екологічних умов на місці. Є інформація, що гаїчка болотяна інтенсивно використовує свої запаси у вечірній час доби. В морозні ночі добра вечеря може дорівнювати виживанню для дрібних птахів. І саме ті види птахів, які мають змогу наїстися перед сном (у тому числі завдяки своїм короткотерміновим запасам) мають більші шанси пережити ніч та перші ранкові години. Якщо мандрували з наметами в холодну пору року, то добре знаєте цей принцип. Аби не мерзнути вночі потрібно добре повечеряти.

Чи всі синиці такі стратеги? Насправді ні. Блакитна синиця майже не проявляє такої завбачливої поведінки, а велика синиця взагалі не робить запасів. Вона найбільша, відповідно має більші жирові запаси, домінує над іншими видами синиць і також безстрашно користується годівницями. Їй доступно більше видів корму завдяки силі. На приклад, синиця велика любить гніздитися в букових лісах, адже здатна роздзьобувати букові горішки. Ними харчуються також повзики, а також роблять стратегічні запаси в щілинах кори сосни та інших дерев.

Синиця велика. Автор фото: Ганночка Кузьо

Більше інформації шукайте в статті:

3 коментарі:

 1. Синиці, на годівниці, ще якось уживаються, а от зеленяки - ще ті "гопники" агресивні...

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. гопники ще ті. Правда, на моїй годівниці синицева монополія))

   Видалити
  2. Цьогоріч в мене дуже мало і не часто гостюють зеленяки... Тепла зима зменшує "асортимент" птахів...

   АК-75.

   Видалити