пʼятниця, 19 січня 2018 р.

Голуби в містах - просто факти

Голуб - з цього виду починається список усіх аматорів, які спостерігають за птахами. Хто не знає цього птаха - він живе поруч з нами, ходить під ногами. Птах-символ в літературі, легендах, піснях та різних релігіях .У всьому світі знають голуба. Але що знаєте про нього ви?
Поступово доповнюватиму цю статтю новими знахідками, якщо ви також знаєте цікавинки про голубів - діліться в коментарях!

1. Предки міських голубів досі існують в природі - вони заселяють скелі на узбережжях морів. Зустріти їх можна на півдні Європи, півночі Африки та в західній Азії, де вони живуть таким способом, як колись до одомашнення людьми. До речі, багато вчених вважають, що голуб став першим птахом, прирученим людьми. Найбільш ранні згадки про голуба віднайдені в Іраку (Месопотамія) та датуються 4500 р. до н.е.

Пов’язане зображення
Фото: alrafidayn.net

2. Існує понад 350 порід голуба десяти основних груп: дутиші, бородавчасті, чайки, велетенські, курячі, павині, літуни, сурмачі, якобині, та строкаті голуби. Серед них є спортивні та декоративні породи, різних кольорів та форм.

Результат пошуку зображень за запитом "pigeon varieties"
Ілюстрація: www.fancypigeonsforsale.com

3. "Стабільність, ознака класу", а в даному випадку - Родини Голубові. Голуби мають у своїй кладці 2 яйця. Не більше, не менше. Але шалені міські голуби, для яких не існує природної сезонності та обмежень у кормових ресурсах, за рік примудряються робити 7-8 кладок. Плодяться, як мухи (ну майже :) ).


4. Багато зерноїдних птахів вигодовують пташенят комахами, вибираючи павуків або гусінь з м'яким тілом, та водночас забезпечуючи малят білком, необхідним для росту. На відміну від інших рослиноїдних птахів, голуби (як і всі представники родини Голубових) годують своїх пташенят славнозвісним "пташиним молоком". Це роблять і самці, і самки. У спеціальних клітинах - кератиноцитах, утворюється творого-подібна маса, яка складається з білка (60%), жирів (36%) та невеликої кількості вуглеводів (до 2%), разом з антибіотиками, антиоксидантами, імуномодулюючими білками, тощо.

Пташенята стимулюють виділення "пташиного молока", подразнюючи дзьобом ротову порожнину батьків. Пташенята, які штучно вигодовуються виростають слабими та швидше гинуть.
Пов’язане зображення
Крім голубів таким "молоком" вигодовують малят лише фламінго, деякі види папуг та пінгвінів.


5. На відміну від більшості птахів, голубам не потрібно задирати голову, щоб попити. Вони засмоктують воду з опущеною головою.

Результат пошуку зображень за запитом "pigeon drinking"
Фото: www.flickr.com/

6. Один голуб може продукувати 4-12 кг посліду щорічно" (залежно від того, скільки він з'їв, звісно). За останніми опублікованими даними станом на 2007 рік у Львові було 8000 пар голубів, тобто 16 000 особин, які щороку "дарують" нашому місту приблизно 128 тон (або іншими словами 20 КАМАЗів) посліду. Варто зазначити, що за останнє десятиліття їх кількість подвоїлася, точні дані від орнітологів ще не опубліковані.

Пов’язане зображення

7. Дослідження показують залежність кількості голубів в містах від решток їжі, які ми викидаємо. Голуби харчуються відходами на смітниках та їжею ("сміттєвий корм"), якою їх підгодовують небайдужі люди ("волонтерський корм"). Саме "волонтерський корм" приваблює найбільші скупчення голубів.

Пов’язане зображення

Найбільше голуби в містах з'їдають хліба та різноманітної випічки (дослідження проведені в Британії), що підтверджує повну залежність міських популяцій голуба сизого від підгодовування людьми.

8. У ХVIII-XIX ст. послід голубів використовували для вичинки шкіри завдяки його кислотності. До прикладу, в Марокко досі його так застосовують, адже голубиний послід містить аміак, який розм'якшує шкури, що дозволяє їм поглинати барвник.
Тому не дивуйтеся, якщо ви не зможете відмити машину від цих плямок

tannery-fez-9
Варто зазначити, що голуби, які живляться природним кормом (зерно, насіння) мають на 2 рівня нижчий рН, ніж ті, що харчуються недоїдками в містах.

To be continued...

Для мудрагеликів:
Бокотей А. А. Гніздова орнітофауна міста Львова та основні причини її змін (за результатами складання гніздових атласів птахів у 1994-1995 та 2005-2007 рр.). –  Науковий вісник Ужгородського університету Серія Біологія, Випуск 23, 2008: 17-25

 Spennemann D.H.R,  Watson M.J. Dietary habits of urban pigeons (Columba livia) and implications of excreta pH – a review // European Journal of Ecology. 2017, 3(1): 27-41

http://www.pigeoncontrolresourcecentre.org/html/about-pigeons.html

https://www.sciencealert.com/mothers-milk-best-for-growing-babies-and-that-includes-baby-pigeons

Дослідження-жарт:  http://www.londonpigeons.co.uk/index.html


Немає коментарів:

Опублікувати коментар