вівторок, 16 травня 2017 р.

Мухоловки - бо ловлять мух!

Я терпіти не можу мух. Особливо, якщо вони на мене сідають. Фу!
А от мухоловки їх обожнюють - це їхній основний раціон.
Мухоловки - це група птахів, що живляться літаючими комахами. Всі вони невеликих розмірів, мають коротку шию, широкий дзьоб із щетинками біля основи. Усі вони харчуються подібним чином - підстерігають здобич з присади та хапають її шляхом кидка на поверхню рослинності або в повітрі. Науковці їх відносять до групи птахів «підстерігачів-переслідувачів».

В Україні є 4 види мухоловок. Для львів'ян найбільш звичною є мухоловка білошия. Дуже яскрава контрастна пташка, розміром із синицю, але чорно-біла з білою смугою на шиї. Інколи її прирівнюють до сороки, "але дуже маленька". На жаль більшість людей не помічають цю красиву "пурхалку" - мухоловки харчуються літаючими комахами, тому часто роблять петлі в повітрі, насправді виловлюючи здобич. На відміну від самця, самочка майже однотонна та непомітна. Зверніть увагу на скрипучі звуки, немов незмазані двері або качеля, і шукайте її поглядом на гілках дерев.

Результат пошуку зображень за запитом "мухоловка білошия"

Дуже подібною є  мухоловка строката, вона не має білої смуги на шиї. Все просто :)

Результат пошуку зображень за запитом "ficedula hypoleuca"

Ці два види-близнюки поширені в різних частинах Євразії, проте якраз в Україні їх ареали накладаються. Існують навіть випадки міжвидової гібридизації між мухоловкою строкатою та білошиєю, але таке буває дуже рідко.
Незважаючи на значну подібність, і навіть часте гніздове сусідство, строката та білошия мухоловки збирають корм дещо по-різному. Строката мухоловка більш ретельно працює низько над землею та на кінцевих тоненьких гілочках, в той час як білошия здебільшого харчується на висоті 10-20 м, працюючи на гілках 3-го та 4-го порядку. Ця неоднаковість дозволяє обом видам-близнюкам спокійно вживатися поруч. Хоча, це не дає права самцям зазирати на чужу гніздову територію - відповідь на конкурента завжди буде агресивною.

При вигодовуванні пташенят сусідні пари двої видів можуть переключатися на різні види масових комах, тим самим згладжуючи конкуренцію за корм. Годують своїх дітей і строката і білошия мухоловка дуже наполегливо (ще ретельніше, ніж ваша бабуся!) - 25-27 разів на годину.

За останні  півтосліття обидва види суттєво синантропізувалися - почали заселяти міські зелені насадження.

Пов’язане зображення

Мухоловка мала - найменш численний вид, проте дуже симпатичний. Вона є найменшою мухоловкою Європи. Нагадує вільшанку з першого погляду, але якщо придивитися - пропорції тіла та голови і дзьоба зокрема суто "мухоловкові". А оранжева пляма лише на горлі, а не на грудях аж до живота, як у вільшанки. Поведінка коли птах ловить комах в повітрі, посмикування крилами також вказують на мухоловку. Коли побачите її хвіст, то навіть здалеку зрозумієте, що це саме мала мухоловка - бокові пір’їни посередині білі. Такого хвоста більше ні в кого немає. А ще в малої мухоловки досить мелодійна пісня, порівняно з іншими.


Фото:  Christoph Moning
Досить поширеною, але менш помітною є сіра мухоловка. Вона видає типові "прицмокування", проте не має пісні, як решта видів. На відміну від родичів, сіра мухоловка є напівдуплогнізником - для гніздування не конче потрібне дупло. Головне, щоб крім горизонтальної поверхні була ще вертикальна стінка.
Мухоловка сіра на відміну від білошийої, більше часу витрачає на тривале спостереження та наступне підстереження здобичі. За присаду зазвичай служать тонкі гілки та підлісок на нижніх висотах (білошия мухоловка ж аналогічно сідає на гілки для полювання, але вибирає більші висоти). Сіра мухоловка полює на крупних малорухомих комах. Її стратегія полювання є досить енергозатратною, тому вона не витрачає сили на всілякий дріб'язок. Білошия мухоловка ж, трохи по-іншому полює, але і ловить все підряд.
Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/)
Мухоловки харчуються виключно комахами, тому вони мігрують на південь. Весною вони прилітають до нас в середині квітня (мухоловка строката та білошия), на місяць пізніше з'являються малі мухоловки.
Відліт і осінній проліт європейських мухоловок проходить дуже розтягнуто: з кінця липня до кінця вересня. Деякі особини затримуються до середини жовтня і зрідка аж до листопада. Але зазвичай востаннє мігруючих мухоловок ви можете побачити протягом серпня.

Більше можна прочитати тут:
Иванов А.Е. Экология близкородственных видов мухоловок рода Ficedula в местах их симбиотопии. Русский орнитологический журнал, 2006. – Т. 13. – Вип. 351. – С. 87–94.
Савинська Н.О. Кормодобувний стереотип мухоловки сірої (Muscicapa striata L.) та мухоловки білошийої (Ficedulla albicollis Temm.) в НПП "Гомільшанські ліси" // Біологія та валеологія. - 2011. - Вип. 13. - С. 51-57

Немає коментарів:

Опублікувати коментар