вівторок, 8 листопада 2016 р.

Птах мій чорно-білий

Професійна деформація, або орнітолог, як діагноз. Не можна просто слухати пісню, потрібно визначити, про якого птаха співає Лама і Тоня Матвієнко "Де ти є мій милий, птах мій чорно-білий..."?

1. Сорока - перше, що спадає на думку мені, як досліднику орнітофауни міст :)

Фото:  'The Handbook of Bird Photography'
2. Мухоловка білошия - численний гніздовий птах лісів передмістя. Дуже симпатична пташечка, але чорно-білий в них лише самець.

Фото: Ганна Кузьо

3. Мартин (оцей, що НЕ чайка) річковий. Найпоширеніший внутрішньоконтинентальний мартин. Гніздиться на ставах і озерах в очереті, робить гнізда на воді. А от в харчуванні мартин зовсім не перебірливий - хмари цих птахів кружляють над сміттєзвалищами.

Фото: Ганна Кузьо

4. Крячки - їх багато видів, і вони усі чорно-білі. Дуже люблю спостерігати, як вони літають - так невимушено і легко, що хочеться самій полетіти. На фото малий крячок полює.


5. Ластівка міська - птах-літо. Ну, ластівку ви всі знаєте, головне не плутайте її з ластівкою сільською та береговою, і ні в якому разі з серпокрильцем. Розберетеся в статті. Тут ластівка міська збирає гніздовий матеріал.


6. Дятел - всі дятли чорно-білі, але більшість видів мають червоні "шапочки" та підхвістя. Під опис чорно-білий підходить лише самка малого та трипалого дятла.


7. Лелека - і білий, і чорний - обоє чорно-білі. Але з яскравими деталями - червоний дзьоб та ноги.

8. Чайка (не плутайте з мартином!) - прекрасний кулик, що селиться на луках, пасовищах і полях. Останніми роками чисельність цього виду катастрофічно зменшилася, в Європі чайка вже в "червоному" списку.


9. Ще одного кулика варто згадати - кулик-сорока.


10. Під категорію "чорно-білий" підходить частковий альбінос чорного дрозда :)

Фото: Ганна Кузьо

неділя, 6 листопада 2016 р.

Зелений Ліхтарик: Птахи багатоповерхівок

Я би назвала цю екскурсію прогулянкою для витривалих. Дощ падав ще з ночі, але тим не менше 8 дорослих і 6 дітлахів, серед яких 2 малюків в колясочках не злякалися дощу, а вирішили перевірити, як птахам живеться у Львівську погоду. Отож Зелений Ліхтарик у житловому районі Сихів...

Почали ми із знайомства із родиною Воронових.
Виявилося, у Львові добові міграції здійснюють не ворони, а граки (українська, а не русифікована назва цього птаха - гайворон).

Фото: Morris Rendall

Поруч з ними часто можна зустріти галок (ґава - ще одна назва) та сорок.

Фото: Jeannette Oerlemans

Поки ми споглядали за птахами, за нами споглядала розвідувальна група сойок. Очевидно вони були на спецзавданні, але дуже шуміли, чим себе і викрили :)
Ми згадували про те, що сороки і сойки дуже галасливі птахи, часто сваряться між собою і навіть чіпляються до інших видів - граків, круків або навіть хижих птахів. Якщо хижий птах може загрожувати їй або її пташенятам, сойка обов'язково почне кричати. Це сигнал-попередження. На світлині сойка із яструбом малим.


З хижих птахів нам пощастило побачити боривітра, який кричав над високоповерхівками.


В каналі на краю лісу давно живуть крижні, і поки що нікуди не збираються летіти. Спокійно харчуються під дощем. На фото - самець в зимовому оперенні (eclipse). Ми очевидно бачили пару крижнів, які тут гніздилися.

Результат пошуку зображень за запитом "mallards in a rain"

А в лісі нам показалися лише синички - велика синиця та гаїчка.
Результат пошуку зображень за запитом "parus major"Результат пошуку зображень за запитом "parus montanus"

Крім того, нам на очі трапився мігрант - птах, який зараз прольотом відвідав Сихівський ліс по дорозі в свої "теплі краї". Поки що орнітологи працюють над визначенням цього птаха :)