субота, 26 березня 2016 р.

Топ 5 весняних співаків

Кого не захоплює мелодійний пташиний спів? Він надихав поетів та музикантів, він же так часто піднімає нам настрій. Але часто ми його і не помічаємо.
Приходить весна, теплішає і щось змінюється - "весною чути", кажуть. Коли ми йдемо з дому на зупинку, відчуваємо, що крім тепла ще щось додалося в повітрі. А що? - нові звуки. Тепер, коли проходитиме парком чи сквером - прислухайтесь до них.

А тепер давайте познайомимось з найгучнішими співаками цієї весни:

Зяблик

Саме його весела пісня змушує нас глибоко вдихати повітря, насолоджуючись весною. Зовнішньо він нагадує стрункого горобця, але яскравіший - з рожевою грудкою, зеленим надхвістям  і двома полосами на крилі (за ними легко відрізнити цей вид).
Цікавим є те, що самці, пісня яких у Львові лунає ще з кінця лютого, прилітають раніше за своїх подруг. Самки летять окремо і з'являються на декілька тижнів пізніше.

Самець зяблика. Фото: Кузьо Г.

Самка зяблика. Фото: Кузьо Г.

Так, як вид заселяє усі міські парки і навіть невеликі свери, раджу прослухати різні типи звуків зяблика: пісню, "пінькання" та "рюмсання". Запам'ятали? - тепер ви вже без проблем впізнаєте його навіть на слух.

Повзик

Особисто для мене пісня повзика асоціюється з "солов'єм-розбійником". Підходиш до джерела звуку, дивишся - а це пуцвірок, менший за долоню. Таке мале, а таке завзяте! Войовничі гучні посвисти ви ймовірно вже не раз чули ще взимку. Повзик відноситься до зимуючих птахів, але саме зараз він виливає свій весняний настрій у пісню. Крім пісні, повзики спілкуються між собою спеціальними звуками. А так звучить їхній сигнал тривоги.
Повзики будують гнізда в дуплах дерев на висоті від 4 м. Коли самець співає, він сідає на гілку неподалік від майбутнього житла і якомога голосніше кричить (тобто співає :) ). А перегукуються повзики, водночас повзучи по стовбуру чи вибираючи звідти корм.

Повзик збирає грунт для заліплювання льотка. Фото: Кузьо Г.

Дрізд чорний

Самець чорного дрозда. Фото: Кузьо Г.

Пташиний хор найповніше звучить зранечка, як тільки сонечко встане. На відміну від більшості співочих птахів, чорний дрізд не дуже активно співає зранку. Найвиразніше його голос ви почуєте вже в сутінках або перед дощем, коли все решта затихає. І пісня його не різка, вона не рве простір, не випирає, не перекрикує, а ніжно переливається в повітрі. Особисто для мене - це ідеальна пісня.
Після тихого концерту дрізд цвірррчить починає "влягатися спати", виходить на зв'язок із сусідами.
Більше статей про чорного дрозда:
Що шпаки роблять зараз у Львові?
Затишшя перед бурею? Ні, не чули
хмари, дощ, п'ятниця 13-го АЛЕ

Синиця велика

Самець синиці великої співає пісню. Фото: Кузьо Г.

Спів синички ми чули ще на початку лютого. Синиця - осілий вид, тобто вона зимує в нас. Це одна з причин, чому саме її простенька пісня перша закликає весну. Так, синиця не такий віртуоз, як зяблик чи чорний дрізд, але вона може видавати дуже багато різних звуків. Сонограми (тобто записи голосу) різних варіантів пісні шукайте в статті: А это веселая птица-синица.

Шпак

Нетипове харчування шпака. Фото: Кузьо Г.

Недарма про шпака я пишу вкінці. Шпак (рос. скворец) - напевно найвідоміший співочий птах. В школі більшість дітей виготовляють шпаківні, шпак фігурує у дитячих книжечках та віршиках.
Те, що ви всі добре знаєте про існування шпаків, я не сумніваюся. Але чи знаєте ви його пісню? Зараз шпаки дуже активні. Поспостерігайте за надзвичайно емоційним виконанням - ви не пожалкуєте! Цього замало чути - це потрібно бачити!
Зима зимою, а весна іде!

3 коментарі: