четвер, 1 жовтня 2015 р.

Музика природи

Пташина пісня так добре відома нам ще з дитинства "Послухай, як пташечка співає", ми чуємо про птахів у колискових, народних піснях. У казках та легендах  розповідається про омріяне розуміння пташиної мови. Кожен розуміє пташину пісню по-своєму: музикант уявно розкладає її на нотний стан, натураліст визначає вид птаха, комусь надокучає ранній спів під вікном не дає спати "Чого це вони кричать з самого ранку?"...


А для чого птахи взагалі співають?
Перш за все давайте розберемось з типами звуків, які видають птахи. Більшість з нас знайомі зі співом або піснею птаха (вокалізація). Птахи співають з двох причин - щоб привабити самку та відлякувати конкурентів. Чим складніша пісня, тим більше вона приверне увагу самки. Деякі види птахів використовують різні хитрощі, щоб досягнути успіху. На приклад вплітають в свою пісню елементи співу інших видів. У чагарникової очеретянки пісня може складатися на 80% із запозичених звуків. А славнозвісний лірохвіст може копіювати найрізноманітніші штучні звуки - від клацання фотокамери до гарчання двигуна автомобіля. Найкраще співають птахи Ряду Горобцеподібні, особливо Підряду Співочі птахи, яких у світі налічується 4000 видів. Здебільшого співають самці, проте це не правило.
Крім приваблення подруги, важливою функцією співу є позначення території. Якщо самець активно вокалізує на своїй ділянці, цим він дає зрозуміти всім навколо, що це його територія, яку він буде охороняти. Тому не зазіхайте! Часто птахи ловляться на гачок власної агресії до конкурента: ви вмикаєте запис пісні цього виду, а він підлітає дуже близько, інколи навіть атакує програвач (якщо попередньо заховатися десь поруч). Так можна добре роздивитися та сфотографувати птаха.
Проте не всі пісні мають хороші вокальні здібності. Деякі з них використовують механічні звуки (на приклад стукіт дятла, клацання дзьобом у лелеки). Таке видобування невокальних звуків називається сонація.

Крім пісні не менш важливими у житті птахів є голосові сигнали. Різні звуки не мають чіткої мелодії та довгої складної структури. Це перегукування птахів для утримання зграї разом (згадаймо курликання журавлів); випрошування їжі у батьків, сигнал тривоги, тощо.

Проте можна дивитися на спів птахів з іншого боку. Адже навіть після завершення гніздового сезону птахи все ж продовжують співати. Цей спів вже не відіграє того біологічного значення, що весною та на початку літа. Можливо вони це роблять заради задоволення? Хто ми такі, щоб стверджувати, що птахи не можуть переживати радісні емоції?

David Rothenberg - Interspecies Musician and Philosopher

Немає коментарів:

Опублікувати коментар