пʼятниця, 11 вересня 2015 р.

Очима птаха

Чи птахи бачать навколишнє середовище так, як ми? Як вони бачать один одного? Чи світ взагалі є таким, яким бачимо його ми?

Давайте згадаємо дещо з уроків біології - скільки у нас типів колбочок (зорові палички на сітківці ока)? Правильно - 3. А у птахів 4. Тобто вони бачать кольори не так, як ми. Але як, напевно нам неможливо уявити. Крім того птахи здатні бачити ультрафіолетовий спектр. Таким чином кольорова палітра у птахів набагато різноманітніша. На приклад, ви знаєте, що жовтий та блакитний колір утворюють зелений. А що буде, якщо змішати жовтий та ультрафіолетовий?


Отже птахи, зображені в наших польових визначниках насправді виглядають інакше? Саме так. І часто однотонне забарвлення не таке вже й нудне з точки зору птахів. Ми були б вражені, як в деяких видів птахів самці відрізняються від самок, якби ми бачили те, що бачать вони. Птахи насправді бачать світ інакше, ніж ми. В них є деякі переваги, порівняно з нами, коли іде мова про зір. Світ навколо них забарвлений в кольори, яких ми навіть не можемо уявити.
Ще однією перевагою птахів є наявність кольорових фільтрів сітківки (з жиру) які  дозволяють їм бачити більше кольорів із спектру.

Тому ми дещо пропускаємо:
Саме це досліджували в Сполучених Штатах у 2007 році. Як виявилося, багато на наш погляд подібних птахів - зовсім не подібні. Є види птахів, у яких самець і самка виглядають однаково... лише для нас людей, як виявилося. 92% з таких видів насправді мають чіткі відмінності оперення різних статей.


Це показано на прикладі іктерії (Icteria virens) - птах Північноамериканського континенту, де самка та самець виглядають ідентично. Натомість самі іктерії не мають проблем з визначенням статі :)

Що цікаво - у деяких морських птахів, таких як альбатроси, олуші та буревісники, відсутня ця здатність бачити ультрафіолет. Якщо ви бували на пляжі, то на своїй шкірі відчували, що пісок та вода дуже добре відбивають УФ-промені. У цих птахів в оці є мініатюрна жирова краплина і науковці надають цьому пристосуванню роль "сонячних окулярів".


На жаль, люди дуже обмежені у своєму сприйнятті світу органами чуття, залишається заздрити деяких здібностям тварин. Проте з розвитком технологій, з'являються нові цікаві можливості. На приклад є пристрій, що дозволяє трансформувати кольоровий спектр у звукові хвилі. Таким чином люди, що не бачать кольорів, можуть відчувати їх, включаючи інфрачервоні та ультрафіолетові промені. Про це можна прочитати у статті: Робокопы: Пришла ли эра киборгов.
Більше читайте тут:
Joe Smith. Your field guide is wrong: a bird's eye view of the world.
10 Examples of how animals see - images that show us the world through their eyes
How is hawk vision better than human vision anatomically (eye components and visual cortex)?
4 Extreme Adaptations that Make Seabirds the Masters of Sea and Sky

Немає коментарів:

Опублікувати коментар