понеділок, 6 липня 2015 р.

Рятівник чи викрадач?



Літо – час, коли у птахів підростають діти. Пташенята вчаться літати та самостійно добувати корм. Пурхунці або злетки – так називають ще не повністю оперених пташенят. Вони вже покинули рідне гніздо, але ще повністю залежать від батьків. Часто махові та хвостові пір’їни неповністю виросли. Поводяться вони довірливо, не тікають від людей – важко навіть сказати, що це дикий птах. І добрі люди, бажаючи врятувати беззахисне пташеня, забирають його додому.
З цього моменту починається епічна повість про визначення виду птаха, пошук корму, видзвонювання знайомих та незнайомих спеціалістів, години, проведені на спеціальних форумах і т.д. це в кращому випадку, якщо людина відповідальна. Існує інша категорія добродіїв, які, підібравши птаха, одразу шукають – кому б його віддати? Так, щоб і совість була чиста, і без зайвих клопотів.

Отже, ситуація: «Я знайшов пташеня! Що мені робити?»

1. Спробуйте знайти гніздо, з якого воно випало і повернути його туди. Воно має бути поруч, адже пташеня не могло далеко переміститись.

Підказка: На гніздо можуть «навести» решта пташенят своїм пищанням. Проте не стійте довго біля пташеняти, не ловіть його. Ви відлякуєте дорослих птахів.

2. Якщо вам не вдалось віднайти рідний дім пташеняти або він недоступний для вас – просто залишіть злетка, де він був. Повірте, батьки потурбуються про свою малечу. Вони не кидають дітей напризволяще, як тільки ті влітають з батьківського гнізда, а доглядають ще 1-2 тижні опісля. Так, є ризик, що пташеня не виживе (це стосується і всіх решта пташенят). Так, його можуть з’їсти коти/собаки. А ви знали, що рідне гніздо також не захищає кладку/виводок від білок/куниць/дятлів/сойок/сорок і т.д.?

Підказка: Прислухайтеся. Дорослі птахи тримають звуковий контакт з пташенятами. Спробуйте зачаїтися неподалік і ви на власні очі побачите, як дорослі птахи годують пташенят.

Дорослий шпак годує двох злетків. Все в порядку. Таких пташенят не можна забирати додому. Вони в себе вдома.

3. Якщо пташеня надто мале і ви не наважуєтеся залишити його долю на розсуд природного добору, то все ж подумайте добре, чи ви зможете годувати його необхідну кількість разів потрібним кормом. Не обманюйтесь: більшість пташенят не їстимуть сухий корм, який ви їм запропонуєте.
Перш за все, вони ще НЕ ВМІЮТЬ їсти самостійно.
По-друге: зерноїдні птахи (голуби) приносять пташенятам ферментовану напівперетравлену кормову грудку (так зване «пташине молоко»).
По-третє: Більшість пташенят навіть зерноїдних видів вигодовуються все-ж-таки комахами, адже для росту і розвитку їм потрібен білок (це на замітку ваганам та вегетаріанцям).
По-четверте: годувати пташеня потрібно ДУЖЕ ЧАСТО. Факт для роздумів: пара синиць приносять корм до гнізда з 11-ма пташенятами понад 300 разів на день.

Підказка: Перевірте, чи пташеня вже злеток, чи ще зовсім малюк. Спробуйте покласти його собі на палець. Якщо пташеня вчепилося і впевнено сидить, як на гілці, значить це вже злеток – посадіть його на кущ або дерево. Якщо пташеня не здатне чіплятися добре до пальця, то ймовірно, що воно ще надто мале.
Ось так виглядає немовля того самого шпака.

4. Якщо ви все ж наважилися врятувати пташеня, тоді ПОЇХАЛИ!

Пташенята протягом перших 4 днів життя холоднокровні. Їхній організм не здатний самостійно підтримувати сталу температуру тіла. Саме тому дорослі птахи продовжують насиджування навіть після вилуплення пташенят. Крихітні неоперені пташенята чутливі як до холоду, так і до спеки.
Пташеня потрібно якомога швидше принести додому і нагодувати (саме нагодувати, а не зробити йому гарну хатку :) ). Не намагайтесь давати пташеняті крупу, крихти, насіння чи інші сухі корми. Годуйте його мучними червами, тарганами, зоофобусом (це все продається в зоомагазинах), гусеницями (доведеться пошукати), дощовими хробаками (можна накопати), вареним яйцем (але воно не є універсальним замінником всього попереднього). Крім того, пташеняті періодично потрібно ловити жуків, коників-стрибунців, метеликів, мух, комарів, адже чим різноманітніший корм, тим здоровішим виросте малюк. Пташеня з добу з'їдає корму на 35% своєї ваги.
Для того, щоб визначити вид птаха запам’ятайте детально місце, де ви його знайшли (ліс/галявина/які рослини навколо).

Чим НЕ МОЖНА годувати пташенят:
  • мертвими комахами – до якого виду вони б не належали і де б ви їх не знайшли. У природі комахи практично ніколи не доживають до старості, швидше їх хтось з'їсть. Якщо ж ви знайшли в закутку дохлого таргана або мертву сарану на городі - не поспішайте радіти. Швидше за все, ця особина загинула від інсектициду, а значить, отрута з корму може потрапити в організм пташеня;
  • колорадськими жуками – у цього виду отруйні дорослі особини, личинки і яйця. Їх не їдять ніякі види птахів, тому про цей легкодоступному ресурс доведеться забути;
  • сонечками — вони виділяють помірно токсичну рідину. В природі птах, що зловив такого жучка помилково, виплюне його. У неволі, особливо у випадку примусового годування, у пташеняти немає можливості відмовитися від шкідливого корму, тому він може отруїтися;
  • волохатими гусеницями — по-перше, вони можуть бути отруйними, по-друге, ворсинки при годуванні можуть забити воло пташеня і він загине. Хоча в помірній смузі волохатих гусениць можуть поїдати зозулі та іволги, все ж краще перестрахуватися і не використовувати цей корм;
  • опаришами - вони живляться падаллю і токсини, які містяться в трупах отруять пташенят. Є варіант, як з них вивести токсини і годувати ними птахів. Для цього опариша потрібно добу тримати в мисці/коробці з борошном, щоб він живився "чистою" їжею та вивів токсини з організму. Аж після цього він вже не буде отруйним.
Як годувати
Головне, що ви повинні знати з самого початку - у птахів дуже високий обмін речовин, а у маленьких пташенят швидкість метаболізму просто величезна. Сніданок, обід, вечеря? Забудьте! Кожні 10-15 хвилин пташеня потрібно годувати. І не сподівайтеся перевчити його! Позбавлене корму пташеня миттєво слабшає, декількох годин голоду достатньо, щоб він загинув. На ніч потрібно робити перерву, але перше годування починати не пізніше 6 години ранку! Вечірнє годування завершують приблизно із заходом сонця, тобто близько 22.00.
Корм зручніше підносити пінцетом. Взагалі, тактильний контакт потрібно звести до мінімуму, часті дотики – це стрес для крихітного істоти, до того ж це погіршує стан пуху і пір'я. Якщо пташеня дуже маленьке і голе, то цілих великих комах йому давати не треба. У цьому випадку їх краще згодовувати по шматочках. Також рекомендується видаляти жорсткі надкрила у великих жуків, довгі ноги у коників і сарани. Нерідко пташенята відмовляються брати корм. Так буває від того, що вони не розпізнають у вас свою матір, або настільки ослабли, що втратили апетит. У цьому випадку доведеться годувати підопічного насильно.

Для цього корм потрібно стовкти і наповнити ним шприц без голки (можна додати пару крапель води для розрідження суміші). Візьміть пташа в ліву руку і акуратно розсуньте пальцями дзьоб, правою рукою введіть йому в зів шприц і видавіть близько 1 см³ кашки. Не перестарайтеся! У крихітних пташенят дзьоб легко зламати, а це вже смертельна травма. Для більшої зручності на кінець шприца можна одягнути гнучку трубочку.
А ось так годують пташеня з шприца.

Де поселити

Якщо перші труднощі не загасили вашого ентузіазму, то слід забезпечити пташеняті притулок у вашому домі. У першу чергу потрібно зробити гніздо.

Візьміть глибоку миску або картонну коробку з бортиком близько 10 см заввишки. Наповніть цю ємність тирсою/сухим чистим піском/сіном/клаптями тканини, зробіть посередині поглиблення, що імітує лоток гнізда. Не варто наповнювати ємність свіжою травою, сирий матеріал може викликати переохолодження пташеня, адже в штучних умовах його ніхто не грітиме. Пташенята випорожнюються так само часто, як і їдять. В природі за їх гігієною стежать батьки і виносять послід з гнізда. Вам потрібно просто змінювати серветку після кожного годування. Отже, гніздо готове.

Чи потрібна пташенятам вода?

У природі пташенята горобиних птахів не потребують води, оскільки отримують достатню кількість вологи з кормом. Дорослі птахи не приносять їм воду в дзьобі. У домашніх умовах можна обійтися без води у тому випадку, якщо ви дотримуєтеся збалансованого раціону, тобто даєте різноманітні, а головне «вологі» корми - дощових черв'яків, жирних соковитих гусениць. Мух, тарганів, цвіркунів (саме їх найчастіше купують в магазині) можна умовно зарахувати до «сухих» кормів. Вони не забезпечують пташеняті достатню кількість вологи. У цьому випадку йому можна закапувати рідину з піпетки по кілька крапель, але робити це не при кожному годуванні, а трохи рідше. Зверніть увагу, що пораненим пташенятам воду давати не можна.

Як бути далі?
На щастя пташенята ростуть швидко і вже через один-два тижні ваш підопічний може цілком зміцніти. Щоб процес вигодовування завершився успішно не забувайте поступово привчати пташеня до дорослої їжі. Для зерноїдних птахів це можуть бути каша, зварена без солі, дрібні зерна (просо, рисова січка). Пташенят комахоїдних видів доведеться догодовувати комахами. Як би ви не старалися, ваше пташеня буде слабше від своїх диких побратимів і зовсім не пристосоване до самостійного життя. Тут вже ви нічим допомогти йому не зможете, тому вам доведеться взяти відповідальність за його життя. Дорослого птаха доведеться залишити у себе. Якщо ви не готові утримувати птаха (про це потрібно подумати з самого початку), то краще зовсім не беріть пташеня додому. Так у нього буде хоч мізерний шанс вижити. Але якщо ви не злякалися труднощів, то нагородою за працю буде врятоване життя пернатого.

Рекомендації цієї статті орієнтовані в основному на вигодовування горобиних птахів і голубів, адже саме їх знаходять найчастіше. Пташенят великих птахів (орлів, журавлів, сов, лелек і т.д.) краще передати в зоопарк або екоцентр (у Львові http://bit.ly/1M7aRP8), там їм гарантовано професійне ветеринарне обслуговування.




Немає коментарів:

Опублікувати коментар