понеділок, 20 квітня 2020 р.

Визначення яструба великого в польоті

Це переклад статті з блогу Andy Butler. 
Весь текст та ілюстрації нам люб'язно дозволив використати автор: https://bit.ly/2JtCPLy


Попри зростання популяції яструба великого протягом 20 століття, цей птах досі є рідкісним, і, враховуючи його скритну поведінку зазвичай, це один із найскладніших денних хижих птахів для спостережень. Ймовірно складність спостереження яструба великого у поєднанні з його розміром та строкатим оперення, робить його одним із найбільш загадкових птахів Британії та викликає захоплення у бьордвочерів.

Протягом більше, ніж двох десятиліть, я мав можливість вивчати яструба великого цілий рік у районі Дербшир Пік, та був свідком різних стадій у гніздовий та позагніздовий сезони.
Він є досить невловимим, як для такого великого птаха, і в якщо з грудня до кінця березня спостереження токування яструба великого є досить регулярними, то в інші періоди його побачити значно складніше.

Мене досі переповнює захоплення під час спостережень яструба великого, хоч я і бачу цього птаха на більшості своїх польових виїздів в перші місяці року. Ця стаття, у якій я ділюся своїми роздумами щодо варіантів оперення, яке може побачити в полі, спрямована допомогти тим, хто менше знайомий з цим видом, для підтверджень визначення, а також для тих, хто хоче глибше ознайомитися з ідентифікацією птахів та визначенням віку.


Рисунок 1 Молодий самець яструба великого (перше оперення) лютий 2019

Загальна інформація

Для уточнення різноманітних варіантів оперення, що пов’язані з віком яструба великого, я згадуватиму перше, друге, третє оперення, і т.д. В цьому випадку першорічне оперення є оперенням молодого птаха, який покинув гніздо. Я вважаю, що використання інших термінів, таких як календарний вік птаха, лише додатково заплутує, оскільки в кожному календарному році після того, як птах покидає гніздо, він матиме два оперення (до і після літньої линьки).

При хорошому ракурсі та доброму світлі, де помітно усі особливості оперення, єдиний вид, з яким можна переплутати яструба великого - це яструб малий. Самка яструба великого розміром, як канюк (рис. 3) і зазвичай не повинна викликати проблем при визначенні, але самець є суттєво меншим, приблизно як ворона (рис. 2) і більше нагадує самку яструба малого, хоча остання розміром більше нагадує боривітра звичайного. Зверніть увагу, що навіть для досвідчених спостерігачів буває складно оцінити розмір птаха на великій відстані й не завжди можливо підтвердити визначення, якщо не видно додаткових ознак, таких як політ або особливості будови тіла, зазначені нижче, чи характеристик оперення. Я неодноразово спостерігав птахів на дуже великій відстані, які кружляли без помахів крил, і не міг бути певен стосовно виду. Однозначно, якщо птах близько і можна порівняти його розмір з чимось, це дуже допомагає.

Рисунок 2 Самець яструба великого і ворона чорна


Рисунок 3 Самка Великого яструба та канюк звичайний. Лютий 2019

Яструб малий - це компактний птах з короткими широкими крилами та загалом довгим хвостом із квадратним закінченням. Яструб великий переважно має більш заокруглений хвіст у складеному положенні, але він може виглядати квадратовим, це не є ознакою і я би не рекомендував використовувати лише її для визначення цих видів. 
Яструб великий часто кружляє із закритим хвостом, в цей час його силует чітко хрестоподібний з довгими крилами та хвостом. 


Рисунок 4 Яструб малий a, b, f, e молодий, c дорослий самець, d доросла самка

Яструб малий зазвичай дуже чітко відрізняється в польоті під час ширяння та ковзаючого польоту що чергується з частими помахами крил, які ніколи не спостерігаються у яструба великого. Обидва яструби при ковзаючому польоті тримають крила прямо (рис. 4е, 7f та 10b), на відміну від канюка, який тримає крила V-подібно і має глибокі помахи крил, що допомагає зрозуміти його розміри.


Рисунок 5 Силуети в польоті яструба великого та малого без масштабу

Навіть без масштабування розмірів, на зображенні вище чітко видно, що яструб великий ліворуч. Силуети зроблені з фотографій птахів в подібних, але не ідентичних позах, але попри це, тут видно декілька ознак, які будуть корисними в польових умовах:
Там, де можна побачити деталі оперення, яструб малий завжди має поперечно посмуговані другорядні пір’їни. У яструба великого така смугастість є лише у птахів першого (молоде)  та другого оперення. Особини яструба великого у першому оперенні мають сильно посмуговані поздовжніми пістрявинами груди, а визначення яструба великого у другому оперенні потребує додаткових ознак.  

Голова яструба великого більше виступає вперед, подібно до осоїда, якщо порівнювати його з канюком звичайним, і основа шиї масивніша.

Великий яструб має відносно ширші крила при основі тіла, що створює масивніший вигляд.
Масивний силует яструба великого посилюється ширшою основою хвоста, який у яструба малого виглядає вужчим.

Форма тіла яструба великого також може нагадувати польового луня і не раз я спостерігав самку яструба великого, яка летіла повільно над болотом, і першою думкою було, що це лунь польовий. 

Линька

Яструб великий повністю перелинює кожного року, в основному протягом періоду з липня по жовтень. Самки починають линяти раніше ніж самці, зазвичай під час відкладання яєць чи інкубаційного періоду і втрачаючи 3 чи 4 внутрішні першорядні махові пера протягом короткого періоду часу. У самців линька починається на декілька тижнів пізніше і завершується до осені. В загальному, як і в інших великих хижаків, не всі махові пера линяють кожного року. На рисунку 5 нижче наведено діаграму, де представлено дослідження линьки самки з неволі, взяту молодою (перше оперення) восени 1982 за ліцензією в Німеччині. Вилиняле пір’я збирали та ідентифікували кожного наступного року (за винятком 1983, коли були зібрані тільки першорядні і хвостові пера), також ідентифікували ті пір’їни, які залишились.

Рисунок 5 Відображення махових пір’їн яструба великого у вигляді діаграми. A=алула, P= першорядні, S= другорядні. Коди комірок відображають пір’їни, які перелиняли (відкриті комірки) або залишилися (чорні комірки) щороку в проміжку між 1983 та 1989 роками. Комірки з крапками відображають пір’їни, для яких відсутні дані стосовно линьки.

Окрім 1985 всі першорядні махові пера були перелиняні кожного року. Не було року коли всі другорядні махові пера замінювалися, таким чином будь-який птах старіший від молодого (перше оперення) матиме принаймні деякі пера з попереднього року. Це корисно при визначенні віку в імматурних птахів. 
Другорядні махові пера в першій постювенільній линьці мають темні вершини й сильніше посмуговані, ніж ті ж пера у подальших линьках. Це робить цих птахів, які також мають більш грубо посмугований низ, досить легкими для визначення.


Рисунок 6 Порівняння самки Великого яструба 4 календарного року оперення з дорослим

Характер смугастості на першорядних перах також змінюється з віком. У молодих птахів(перше оперення)  і у птахів, що завершили першу постювенільну линьку, першорядні махові пера мають  п’ять чи шість видимих смуг, смугастість темніша в напрямку кінців пер та формує чітку смугу. При подальших линьках смуги стають більш трикутними, широкі з переднього краю та звужені в напрямку до заднього краю.

Першорічне або молоде оперення, від першого календарного року до літа другого календарного року


Рисунок 7 Яструб великий в молодому або першому оперенні: b,c,d самці; a,g,e самки

Яструб великий зберігає своє молоде оперення від того моменту, як вкривається пір’ям в липні, і до червня другого календарного року.
У молодого малого яструба  поперечна смугастість на грудях, хоча може бути поздовжня смугастість на верхній частині грудей. Тобто, від самого початку першого оперення виглядають схожими на дорослих особин. Тому яструб, у якого виявляється поздовжня, а не поперечна смугастість на грудях, буде саме великим яструбом.
Молодий птах на рисунку 7d має єдине перелиняле грудне перо прямо над його лівою ногою, що демонструє поперечну смугастість другої линьки.

Молодий птах на рисунку 7e має «розкльошені» покривні пера підхвістя, що раніше було зазначено як характерна риса великого яструба, однак це, очевидно, не так, та може спостерігатися у обох видів та статей протягом відповідного періоду (див. малий яструб на рисунку 4a).
Від того моменту, як вкривається пір’ям і до літа другого календарного року, молодий яструб великий має помаранчево-жовтуватий фоновий колір грудей та нижніх покривних пер з масивною темно-коричневою поздовжньою смугастістю на грудях та нижніх покривних перах. Це забарвлення демонструє чіткий контраст з блідим фоновим кольором першорядних та другорядних махових пер, що вкриті масивною поперечною смугастістю темно-коричневого кольору, що утворює темний задній край крила.
Райдужка молодого великого яструба, що тільки-но вкрився пір’ям, є блідого блакитно-сірого кольору, що до кінця першого календарного року перетворюється на жовту, як у дорослих птахів.

Друге оперення, від осені 2-го календарного року до літа 3-го календарного року.

Під час линьки влітку другого календарного року яструб скидає молоде (перше) оперення і починає виглядати практично як дорослий птах. Але  дивлячись на птаха знизу, махові пера сильно смугасті, схожі до молодого (першого) оперення. Груди досить сильно посмуговані і смуги зростаються/зливаються/з'єднуються в верхній частині. Колір нижньої частини птаха загалом більш коричневий, ніж у дорослого птаха. Верхня частина крила тепла, злегка коричнева. Смугастість на хвості видима як зверху так і знизу. 
Малюнок голови менш помітний, ніж у дорослої особини - бліда брова або вузька або відсутня, або темні покривні пера вух та жовта райдужна оболонка ока.
Птах на фото  8d сфотографований на початку червня свого третього календарного року розпочав линьку у доросле оперення  втративши чотири внутрішні махові пера.


Рисунок 8 Яструб великий друге оперення

В другому оперенні яструб великий найчастіше подібний до яструба малого   смугастими другорядними та грудьми. Ідентифікація все ще можлива на основі розмірів, форми та відсутності “мерехтливих” помахів крила яструба малого.

Третє оперення.  З осені третього календарного року до літа четвертого календарного року.Рисунок 9 Яструб великий  третє оперення

Як вже написано вище у розділі “Линька”, після другої постювенільної линьки, у деяких особин можна визначити вік, через другорядні махові пера, що збереглись з другого оперення. Однак зауважте, що зовнішній вигляд низу крила може виглядати по різному в залежності від освітлення. При сильному світлі нижня частина крила виглядає приглушеною, але може бути досить чіткою, при менш прямих сонячних променях. Малюнок голови менш чіткий і смугастість знизу птаха дещо грубіша (смуги ширші), ніж у наступних опереннях. 
Райдужна оболонка ока жовта.

Четверте оперення. Четвертий календарний рік і старші.

Після третьої линьки молоді птахи набувають дорослого оперення, хоча з подальшими линьками  другорядні махові пера стають більш блідими та більш сріблястими, смугастість першорядних  махових пер менш чіткою, смуги  низу крила тоншими, покривні пера вух та корона стають темнішими в самців та деяких самок  і райдужна оболонка ока стає більш помаранчевою, ніж жовтою.


Рисунок 10 Яструб великий  дорослий самець

Немає характеристик оперення, що надійно відрізняли б самців від самок, але у дорослих самців, зазвичай чорніше оперення покривних пер вух, та чіткіша біла брова, але в деяких самок можуть теж бути такі ознаки.
Самки значно більші, про це вже говорив на початку цієї статті, також більш кремезні з ширшими грудьми та основою крила. Ще у них більш агресивний вигляд.


Рисунок 11 Яструб великий доросла самка

Самка на фото 11a та 11b це той самий птах, якого спостерігали у наступні роки. Цікаво те, що у неї збереглася прогалина в другорядних махових перах, можливо вони не линяли?

Список літератури:
Reading C J, Molt Pattern and Duration in a Female
Northern Goshawk,  (Accipiter gentills)] Raptor Res. 24(4):91-97, 1990
Forsman D, Raptors of Europe North Africa and the Middle East, Helm Identification Series.

Перекладали: Андрій Суран, Ольга Краєвська, Наталя Кміть, Олег Сніцар, Кузьо Ганна, Микола Скирпан.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар