вівторок, 21 лютого 2017 р.

«Голубиний парадокс» і що з цим робити


Протягом останнього століття людство стикнулося із разючими змінами в природі. Ми почали втрачати біорізноманіття в глобальних масштабах і при бажанні, кожен може це помітити у своїй місцевості. Тисячі видів та екосистем пережили радикальні потрясіння.


Як би це дивно не звучало, але охорона природи в світі значною мірою залежить від людей, які живуть в містах. Адже більша частина населення землі зосереджена у мегаполісах, і ця тенденція постійно зростає. Взаємодія жителів урбанізованих територій із міською природою визначають їхнє ставлення до природи загалом. Проте більшість зустрічей людей з природою в містах обмежується організмами та середовищем з негативним культурним підтекстом та водночас чужорідних для даного регіону, адже пацюки, таргани, голуби та горобці – це зовсім не наші «рідні» види.

Особливо важливим є зв’язок та досвід з природою у дитячому віці. Чутливість до навколишнього середовища - схильність проявляти зацікавленість природою, вивчати та охороняти її, залежить від формуючого досвіду в дитинстві.


Отож, доля тисяч видів в дикій природі залежить від взаємодії з природою в місті. Це кидає нам виклик і дає надію водночас. Відгородившись будівлями та інфраструктурою від реального світу, нам потрібно докладати зусилля, щоб бачити природу. Хоча ця ідея не нова, проте важливо усвідомлювати, що охорона природи в містах має велике значення для глобальної охорони біорізноманіття. 

У відповідь на «голубиний парадокс» можна протиставити три напрямки заходів: 
  • відновлення міських екосистем, 
  • покращення доступу до міської природи, та 
  • увага до того, як висвітлювати «не рідних» і так би мовити, шкідливих міських видів (читайте більше в статті «Птах міста, птах майбутнього»).Чому про дику природу потрібно говорити? - Одним із парадоксів людського суспільства є те, що якщо ми не обговорюємо конкретне питання, то це створює відчуття, що цього конкретного питання не існує. Насправді спілкування про дику природу поширює знання, досвід та залучає людей до збереження навколишнього середовища.

Якщо вже так трапилося, що ви живете серед бетону та асфальту – не журіться! Не варто обмежувати свої знання про природу міст лише голубами. Є багато можливостей для ваших сімей бути близько до природи, починаючи з прогулянок міськими парками. Можете долучатися до еколого-освітніх заходів різноманітних організацій. Тут настав час реклами :) У Львові та Києві «Зелений Ліхтарик» запрошує на пізнавальні природознавчі екскурсії, а у Львові 11 березня розпочнеться курс визначення птахів від ЗУОТ.

Більше про «голубиний парадокс» читайте в статті Dunn, R.R., Gavin, M.C., Sanchez, M.C. & Solomon, J.N. The pigeon paradox: dependence of global conservation on urban nature // Conserv. Biol. 2006. 20: 1814–1816.

Фото: Зелений Ліхтарик

Немає коментарів:

Опублікувати коментар