середа, 24 червня 2015 р.

Кодове слово "Зозуля" - Місія нездійсненна

Добре знана в українському народі зозуля (Cuculus canorus) не єдиний вид птахів, хто підкидає яйця в чужі гнізда. Проте у них всіх є подібні пристосування.

Насправді місія "Яйце-гніздо" набагато складніша, ніж нам здається. Уявіть собі - вам з партнером потрібно відволікти пару птахів, які ревно охороняють свою кладку + вам потрібно достатньо часу, щоб відкласти яйце (думаєте це секундна справа?). Наша зозуля звичайна має для цього хитре пристосування: самець дуже подібний на яструба малого (Accipiter nisus). Яструб - це гроза усіх дрібних горобцеподібних птахів, адже якраз на них він полює. Тому від зозулі птахи тікають в різні боки, так само як від яструба, як тільки забачать силует.

І після усіх затрачених зусиль пари зозуль залишається велика ймовірність того, що хазяїни запідозрять підкидне яйце і викинуть його геть. Це означає, що потрібно якось обманути цих птахів. В зозуль та інших птахів, які займаються гніздовим паразитизмом, є цікаве пристосування. Кожна самка зозулі спеціалізується на одному виді птахів-господарів. На думку науковців, швидше за все це її прийомні батьки. Яйця, які вона підкидає їм дуже подібні на їх власні і вони можуть не помітити різниці.
Що можуть зробити господарі у відповідь? Як відповісти на цей обман? Нещодавні дослідження показали, що птахи-господарі ускладнюють візерунок яйця, щоб уникнути фальшивки. Зозулі вже буде набагато складніше підробити забарвлення шкаралупи.
Для досліджень взяли приватну оологічну колекцію англійського офіцера, що воював у Пд Замбії. Зібрані ним 14 000 кладок дали змогу проаналізувати закономірність мімікрії кладок зозулі та зустрічні пристосування господарів.

Що стосується співочих птахів, одна самка може відкладати яйця з одним типом візерунку. Кольори та візерунки утворюються в оболонці залози самки ще за години до того, як вона відкладе яйце, але особливості цієї системи досі невідомі. Загадкою також є, як господарі змінюють візерунок. Птахи, що найбільше страждають від гніздового паразитизму здатні "підписувати" свої яйця новими непередбачуваними комбінаціями кольорів та візерунків.
В досліджуваному регіоні паразитами є 2 види птахів:
Зяблико-зозуля cuckoo-finch (Anomalospiza imberbis) та зозуля-дидрик diederik cuckoo (Chrysococcyx caprius)Більше читайте тут:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150617162402.htm
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-7998.1995.tb02736.x/abstract
http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=18

Немає коментарів:

Опублікувати коментар