вівторок, 21 лютого 2017 р.

«Голубиний парадокс» і що з цим робити


Протягом останнього століття людство стикнулося із разючими змінами в природі. Ми почали втрачати біорізноманіття в глобальних масштабах і при бажанні, кожен може це помітити у своїй місцевості. Тисячі видів та екосистем пережили радикальні потрясіння.


Як би це дивно не звучало, але охорона природи в світі значною мірою залежить від людей, які живуть в містах. Адже більша частина населення землі зосереджена у мегаполісах, і ця тенденція постійно зростає. Взаємодія жителів урбанізованих територій із міською природою визначають їхнє ставлення до природи загалом. Проте більшість зустрічей людей з природою в містах обмежується організмами та середовищем з негативним культурним підтекстом та водночас чужорідних для даного регіону, адже пацюки, таргани, голуби та горобці – це зовсім не наші «рідні» види.

Особливо важливим є зв’язок та досвід з природою у дитячому віці. Чутливість до навколишнього середовища - схильність проявляти зацікавленість природою, вивчати та охороняти її, залежить від формуючого досвіду в дитинстві.


Отож, доля тисяч видів в дикій природі залежить від взаємодії з природою в місті. Це кидає нам виклик і дає надію водночас. Відгородившись будівлями та інфраструктурою від реального світу, нам потрібно докладати зусилля, щоб бачити природу. Хоча ця ідея не нова, проте важливо усвідомлювати, що охорона природи в містах має велике значення для глобальної охорони біорізноманіття. 

У відповідь на «голубиний парадокс» можна протиставити три напрямки заходів: 
  • відновлення міських екосистем, 
  • покращення доступу до міської природи, та 
  • увага до того, як висвітлювати «не рідних» і так би мовити, шкідливих міських видів (читайте більше в статті «Птах міста, птах майбутнього»).Чому про дику природу потрібно говорити? - Одним із парадоксів людського суспільства є те, що якщо ми не обговорюємо конкретне питання, то це створює відчуття, що цього конкретного питання не існує. Насправді спілкування про дику природу поширює знання, досвід та залучає людей до збереження навколишнього середовища.

Якщо вже так трапилося, що ви живете серед бетону та асфальту – не журіться! Не варто обмежувати свої знання про природу міст лише голубами. Є багато можливостей для ваших сімей бути близько до природи, починаючи з прогулянок міськими парками. Можете долучатися до еколого-освітніх заходів різноманітних організацій. Тут настав час реклами :) У Львові та Києві «Зелений Ліхтарик» запрошує на пізнавальні природознавчі екскурсії, а у Львові 11 березня розпочнеться курс визначення птахів від ЗУОТ.

Більше про «голубиний парадокс» читайте в статті Dunn, R.R., Gavin, M.C., Sanchez, M.C. & Solomon, J.N. The pigeon paradox: dependence of global conservation on urban nature // Conserv. Biol. 2006. 20: 1814–1816.

Фото: Зелений Ліхтарик

субота, 11 лютого 2017 р.

10 підказок для підгодовування птахів взимку


Кого підгодовувати взимку

1. Дрібних горобцеподібних птахів. Мешканці міст традиційно люблять голубів, цих біблійних символів миру та чистоти. Але по-перше, в Біблії іде мова про горлиць, а не голубів, а по-друге, міські голуби (голуб сизий) не є птахами, про яких потрібно дбати. Вони користі не приносять, а в міських умовах добре дають собі раду без сторонньої допомоги (більше читайте в статті Птах міста, птах майбутнього). Нехай наша увага буде зосереджена на комахоїдних птахах, які взимку перемикаються на рослинний корм. Їм складніше виживати в містах, але вони приносять багато користі. Коли настане весна, ці дрібні пташки поїдатимуть тисячі шкідників дерев, боротимуться з "каштановою міллю". Врятуй синичку взимку - і вона збереже дерево влітку. Велика та блакитна синиці, гаїчка пухляк та болотяна гаїчка, повзики, підкоришники - ось ті, хто найбільше потрібен нашим деревам.


Два зеленяки воюють годівничці
Фото:  Alex Finch.

Де насипати корм

2. Часто люди сиплять зерно та залишки їжі на землю або на пеньки в парках чи лісі. Це не найкраща ідея, переконайтеся самі, поспостерігавши деякий час. Для того, щоб не годувати голубів, граків, сорок, мишей та щурів, краще зробіть маленьку годівничку і підвісьте її на гілку. Тоді великі птахи не зможуть відганяти від годівнички маленьких синичок. Крім того без накриття корм розмокає.
Як виготовити та розмістити годівницю
Можна виготовити повністю їстівну годівничку із Зеленим Ліхтариком.

Чим годувати птахів

3. Насіння соняшнику та арахісу, горіхи. Ну, хоча б соняшнику :) НЕ лущене, НЕ смажене і НЕ солене. Сіль не виводиться з організму птахів і вони можуть загинути від зневоднення. Горіхи розлущіть хоча б на дві половини. Якщо ви взяли в парк декілька горішків для білочок, розчавіть ногою один горіх для птахів і залиште на годівничці. Також птахам можна давати їсти насіння винограду, дині, кавуна, гранату, журавлини та цитрусових (хоча самі плоди цитрусових не бажано).


4. Кормові брикети або кульки містять жир і в сильні морози є дуже доречною калорійною закускою.

5. Щоб не шукати, де продається не смажене насіння і не готувати годівничок, можете придбати перед прогулянкою зернову суміш для папужок і підсипати в годівнички по дорозі. Пташки вам подякують, і швидше за все одразу позлітаються.


6. Сало - дуже хороша калорійна їжа для птахів. Найбільше його полюбляють синиці. Важливо, щоб сало було НЕ солене і НЕ копчене.


Ось підбірка гурманів з годівнички Alex Finch

7. Варене яйце. Якщо на Вашу годівничку регулярно прилітає багато різних птахів, комусь із них неодмінно засмакує поживна білкова їжа. Варене яйце разом із шкаралупою натріть на терку, птахи будуть їсти шкаралупу, як джерело кальцію (ніколи не бачили, як синички дзьобають штукатурку?) Особливо яйце засмакує дроздам, вільшанкам та хто-зна, можливо і омелюхи прилетять до вас?

Вільшанки поодиноко зимують у Львові та інших містах України. Це комахоїдний птах, тому таку гостю годівнички взимку варто підготовувати чимось поживним. 

8. Якщо Ви достатньо терпляча людина, можете привчити повзиків та синичок їсти у вас з руки.

Фото: Олексій Дубовик
Чим НЕ годувати птахів

9. Об'їдки зі столу. Зварена каша, жир зі сковорідки, запліснявілий хліб - це все принесе птахам шкоду. Каша замерзне або зіпсується, жир забруднить оперення і птах може загинути від переохолодження, а пліснява так само шкідлива для птахів, як і для людей. Проте це все залюбки їдять гризуни і голуби. Ви ж не їх хочете годувати, правда?
Не все насіння можна давати птахам, є фрукти у насінні яких містяться ціаніди. Це стосується усіх розоцвітих: яблука, груші, вишні, сливи, абрикоси, персики, нектарини.

Так не потрібно насипати корм
Фото: Олексій Дубовик
Важливо!

10. Якщо ви зробили годівничку і почали підсипати корм, не припиняйте цього! Птахи звикають до джерела їжі і розраховують на це, особливо в сильні морози. Не забувайте про ваших синичок, в складних погодних умовах ви можете допомогти їм вижити (Пташка і львівська погода).

Фото: Alex Domeaeger та Alex Finch