пʼятниця, 19 лютого 2016 р.

Птахи з вікна автомобіля

Куди б ви взимку пішли, щоб побачити якомога більше птахів? Більшість з вас напевно вибрала б ліс. Весною там насправді велике різноманіття пернатих. А от взимку - ні. Насправді в холодну пору більше птахів можна спостерігати на полях.

Навряд чи ви взимку зберетеся в поле, та ще й з дітьми. Але якщо ви часто подорожуєте автівкою - спробуйте якось повернути на польову дорогу і роздивитися навкруги.

Ще на ходу з вікна ви точно бачили хижих птахів, що сидять на дротах або деревах. Швидше за все - це канюк звичайний. Поширений мисливець на гризунів, якого несправедливо звинувачують у викраденні курей (тим частіше займаються яструби, ніж канюки).


Фото Sergey-Ryzhkov

Якщо ви зупинились і вийшли з машини, він швидше за все одразу втече. Тому шанси зазнимкувати його є лише з вікна. Поруч з ним можуть крутитися сороки або сойки, які полюбляють надокучати хижим птахам - сядуть на сусідній гілці і шумлять :)

2. Крук - цей чорнобривий красень часто шукає їжу на полях. Усі воронові птахи всеїдні, тут він може поживитися. Старі круки весь рік тримаються одне одного, молоді особини зараз лише шукають пару. Для залицяння вони використовують не лише "пісню", але і танець. Перевороти на льоту, сальто, обганялки - таке видовище варто побачити!


3. Снігурі. Так, саме тут ви швидше за все зустрінете цих красунчиків. Пташка-кулька. До нас прилітають зимувати снігурі з півночі. Проте зграї снігурів можуть складатися також з місцевих птахів, які гніздяться в цій місцевості. Зверніть увагу на те, чим відрізняються самці від самок.

4. Тепер беремося до менш помітних в'юркових птахів. Вівсянка звичайна - влітку ця цитринова пташка (наукова назва Emberiza citrinella) буде співати по окраїнах полів, а зараз їхні зграї можуть налічувати  від десятків до тисяч особин. Це вже як пощастить. Найчисельніші зграї в'юркових птахів можна спостерігати в розпал зими на полях з незібраним зерном. Можуть добувати корм на зарослих бур'янами пустищах. Своїми товстими дзьобиками вони вправно розлускують насіння.

5. Ще менш помітним є зеленяк - зверніть увагу на жовто-зелену полосу на крилі. Це не зелений горобець, але його далекий родич. А ще він мелодійно співає, а пересвисти зеленяків між собою наповнюють повітря приємним щебетанням.


6. Щиглики - дуже яскраві птахи. Їхня поведінка відрізняється від решти птахів - вони люблять збирати насіння бур'янів не із землі, а на рослинах, крутяться-вертяться, добуваючи корм. (УВАГА - ось для чого існують бур'яни :) )

А ось так виглядають щиглики в польоті (так ще коноплянка припасувалася в кадрі):
www.pbase.com/image/129291207

7. Думаю, що одна з найприємніших зустрічей на полі - це куріпка сіра. Дика курка наших земель. Куріпки - чудові метеорологи. Чим холодніше надворі, тим більшими зграями вони тримаються.


Ненажерлива синицяСиниця велика (Parus major) - найбільш комахоїдна зі всіх видів синиць. Цим вона приносить велику користь сільському господарству та лісам. Ви коли-небуть спостерігали, як харчуєтсья ця непосидюща пташка: перелітає з місця на місце, крутиться-вертиться, повзає, висить вниз головою. Жодної миті не сидить на місці. Навіть взимку вона вишукує комах та їх личинок в сухих скручених листочках, бруньках та тріщинах кори. З акробатичною вправністю примудряєтсья "просканувати" навіть найтонші гілочки дерев.

Окрім комах синиця велика у великій кількості поїдає садового павука (Epeira diadema), ним же на перших порах в якості м'якого корму вигодовує пташенят. Ще синиці їдять смердючих клопів (Pentatomidae) (ура! хоч хтось їх поїдає) та волохату гусінь.


Біля вуликів синиці поїдають воскову міль (Gallerіa melonella). Це викликає логічні підозри у бджолярів, які звинувачують синиць у знищенні бджіл. Проте насправді якщо синиці і їдять бджіл, то лише хворих, дохлих бджіл або трутнів. 

Крім всього цього, синиці залюбки їдять сало (це ви добре знаєете) і... м'ясо. Буває, що мала ненажера ловиться в мишоловку, принаджена шматочком підсмаженого м'яса чи сала. 

А ще деякі представники виду - страшні забіяки. Можливо ви спостерігали бійки годівничках. Якщо посадити велику синицю в клітку з іншими птахами, вона часто забиває насмерть слабших, при цьому вона нерідко продзьоує череп та поїдає мозок жертви. Таке буває не лише в замкнутому просторі, але і на волі (УВАГА - відео містить сцени жорстокості).

Але не потрібно через це розчаровуватися в синицях і негативно до них ставитися - вони тваринки, які приносять багааато користі.

Література:
Жизнь птиц у нас дома. За Л.Б. БемеВоинственский М. А. Пищухи, поползни, синицы УССР: біологія, систематика, хозяйственное значение.

вівторок, 9 лютого 2016 р.

6 дятлів Винниківського лісу

Якщо вам цікаво навчитися визначати усі види з родини Дятлові - дивіться лекцію "Дятли" від Ганночки Кузьо. А тут ми зупинимося на тих видах, які живуть в одному лісі на околиці Львова.
Дятел звичайний (його ж інколи називають великий строкатий дятел, або як це поширено серед російськомовних birdwatchers - БПД від болшой пестрый дятел).


Це найпоширеніший дятел України, живе і в глухому лісі, і в міському сквері. Ви вже його бачили і Вам нецікаво? - Навчіться відрізняти самку від самця %)
Дятел звичайний не вимогливий ні до "місця проживання", так і до вибору місця гніздування (де робити дупло). І хоча цей вид має деякі преференції, проте серед усіх видів дятлів, він найбільше здатний використовувати найрізноманітніші ресурси, які є "на місці". 

Дятел сирійський - він не завжди жив на території України. Вперше орнітологи його виявили у Закарпатські області у 1948 році. Згодом його знаходили в Чернівецькій та Тернопільській областях. За одне десятиліття він суттєво розширював свій ареал на північ та схід. Для Львова сирійський дятел став став звичайним видом.

Сирійський дятел - брат-близнюк звичайного дятла. У парках його зустріти - не проблема. Це level 2 для тих, хто вже добре знає звичайного дятла. Нескладно також навчитися впізнавати його за стуком. Він сповільнює "трель" і вони звучить немов горох, який розсипають на підлогу.
Крім зовнішніх відмінностей, "сирієць" займає інші види дерев для побудови дупел - надає перевагу тополі та липі. Якщо ви зустрічали коли-небудь дупло звичайного дятла, то могли чути галасливих дятленят (Співаючі дупла). На відміну від них, пташенята сирійського дятла сидять тихо навіть, коли дорослі повертаються "додому".

Дятел середній
Чисельність середнього дятла суттєво зменшилася протягом XX ст. В Європі він вже підлягає охороні (Пташина директива).

Найбільше, що привертає увагу - це яскраво-червона "шапочка". Він меншого розміру, ніж звичайний та сирійський дятли і має дуже специфічний голос.
Дятел середній, так само як і звичайний не роблять дупло в будь-якому дереві: при побудові вони надають перевагу мертвим деревам, якщо їх достатньо в лісі, особливо якщо на них ростуть трутовики; серед усіх дерев на гніздовій ділянці вибирають "грубші", тобто з більшим діаметром, ніж оточуюючий деревостан. Через ураження грибами, деревина стає мякшою, її легше довбати, що важливо для середнього дятла, адже м'язи в нього не такі сильні, як в більших видів дятлів.

Дятел білоспинний
В Європі це один із найрідкісніших дятлів і зникає він лише через те, що заселяє старовікові листяні ліси - його чисельність напряму залежить від рубок.


В Україні цей вид рідкісний - але біля Львова є шанси його зустріти. Він більший за попередніх видів, а ще в нього біла спина :)


Жовна сива

Усі види роду Жовн особливі. Побачите цього крикливого дятла - самі зрозумієте. На запис голосу вони реагують миттєво, таким чином їх можна приманити і роздивитися.


Жовна чорна

Найбільший дятел України з найкрасивішим голосом. Прислухайтесь, як будете в лісі. А ще він робить величееезні дупла. Ось такі:


Усі види, крім звичайного дятла охороняються у Європейському Союзі - їх ви можете знайти у списку "Пташиної" директиви, як види, що потребують особливої уваги. Так що це вам не просто дятли - вони незамінні в природі.

А тепер level up - трішки професійних підказок від фахівців.
Як відрізняти стукіт різних видів дятлів? На схемі стукоту по черзі наступні види дятлів: сива жовна, зелена жовна, чорна жовна (самець, самка), сирійський дятел, звичайний дятел, малий дятел, трипалий дятел, білоспиний дятел. Послухайте їхнє барабанення, і порівняйте із схемою. На приклад два подібних дятли, які живуть поруч у наших парках - звичайний та сирійський. Їхня трель відрізняється ритмом - сирійський дятел прискорюється наприкінці.