пʼятниця, 11 вересня 2015 р.

Очима птаха

Чи птахи бачать навколишнє середовище так, як ми? Як вони бачать один одного? Чи світ взагалі є таким, яким бачимо його ми?

Давайте згадаємо дещо з уроків біології - скільки у нас типів колбочок (зорові палички на сітківці ока)? Правильно - 3. А у птахів 4. Тобто вони бачать кольори не так, як ми. Але як, напевно нам неможливо уявити. Крім того птахи здатні бачити ультрафіолетовий спектр. Таким чином кольорова палітра у птахів набагато різноманітніша. На приклад, ви знаєте, що жовтий та зелений колір утворюють блакитний. А що буде, якщо змішати жовтий та ультрафіолетовий?
Отже птахи, зображені в наших польових визначниках насправді виглядають інакше? Саме так. І часто однотонне забарвлення не таке вже й нудне з точки зору птахів. Ми були б вражені, як в деяких видів птахів самці відрізняютсья від самок, якби ми бачили те, що бачать вони. Птахи насправді бачать світ інакше, ніж ми. В них є деякі переваги, порівняно з нами, коли іде мова про зір. Світ навколо них забарвлений в кольори, яких ми навіть не можемо уявити.
Ще однією перевагою птахів є наявність кольорових фільтрів сітківки (з жиру) які  дозволяють їм бачити більше кольорів із спектру.

Тому ми дещо пропускаємо:Саме це досліджували в Сполучених Штатах у 2007 році. Як виявилося, багато на наш погляд подібних птахів - зовсім не подібні. Є види птахів, у яких самець і самка виглядають однаково... лише для нас людей, як виявилося. 92% з таких видів насправді мають чіткі відмінності оперення різних статей.


Це показано на прикладі іктерії (Icteria virens) - птах Північноамериканського континенту, де самка та самець виглядають ідентично. Проте самі птахи не мають проблем з визначенням статі :)

Більше читайте тут:
Joe Smith. Your field guide is wrong: a bird's eye view of the world.
10 Examples of how animals see - images that show us the world through their eyes
How is hawk vision better than human vision anatomically (eye components and visual cortex)?