середа, 24 червня 2015 р.

Кодове слово "Зозуля" - Місія нездійсненна

Добре знана в українському народі зозуля (Cuculus canorus) не єдиний вид птахів, хто підкидає яйця в чужі гнізда. Проте у них всіх є подібні пристосування.

Насправді місія "Яйце-гніздо" набагато складніша, ніж нам здається. Уявіть собі - вам з партнером потрібно відволікти пару птахів, які ревно охороняють свою кладку + вам потрібно достатньо часу, щоб відкласти яйце (думаєте це секундна справа?). Наша зозуля звичайна має для цього хитре пристосування: самець дуже подібний на яструба малого (Accipiter nisus). Яструб - це гроза усіх дрібних горобцеподібних птахів, адже якраз на них він полює. Тому від зозулі птахи тікають в різні боки, так само як від яструба, як тільки забачать силует.

І після усіх затрачених зусиль пари зозуль залишається велика ймовірність того, що хазяїни запідозрять підкидне яйце і викинуть його геть. Це означає, що потрібно якось обманути цих птахів. В зозуль та інших птахів, які займаються гніздовим паразитизмом, є цікаве пристосування. Кожна самка зозулі спеціалізується на одному виді птахів-господарів. На думку науковців, швидше за все це її прийомні батьки. Яйця, які вона підкидає їм дуже подібні на їх власні і вони можуть не помітити різниці.
Що можуть зробити господарі у відповідь? Як відповісти на цей обман? Нещодавні дослідження показали, що птахи-господарі ускладнюють візерунок яйця, щоб уникнути фальшивки. Зозулі вже буде набагато складніше підробити забарвлення шкаралупи.
Для досліджень взяли приватну оологічну колекцію англійського офіцера, що воював у Пд Замбії. Зібрані ним 14 000 кладок дали змогу проаналізувати закономірність мімікрії кладок зозулі та зустрічні пристосування господарів.

Що стосується співочих птахів, одна самка може відкладати яйця з одним типом візерунку. Кольори та візерунки утворюються в оболонці залози самки ще за години до того, як вона відкладе яйце, але особливості цієї системи досі невідомі. Загадкою також є, як господарі змінюють візерунок. Птахи, що найбільше страждають від гніздового паразитизму здатні "підписувати" свої яйця новими непередбачуваними комбінаціями кольорів та візерунків.
В досліджуваному регіоні паразитами є 2 види птахів:
Зяблико-зозуля cuckoo-finch (Anomalospiza imberbis) та зозуля-дидрик diederik cuckoo (Chrysococcyx caprius)Більше читайте тут:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150617162402.htm
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-7998.1995.tb02736.x/abstract
http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=18

понеділок, 8 червня 2015 р.

А що їсть дятел?

Часто на орнітологічних екскурсіях ми з дітьми з'ясовуємо, чим харчується знаменитий санітар лісу. Всі починають з його посадових обов'язків - їсти шкідників дерев. Традиційно діти зупиняються на одній позиції меню: жуки та личинки, які живуть в корі дерев.


Дятел сирійський. Фото з інтернету.

Але в житті дятла все набагато цікавіше: він збирає метеликів та павучків, яких можна зловити просто на поверхні кори, п'є березовий сік рано навесні, їсть насіння шишок. Для цього дятел облаштовує спеціальні кормові столики, які називаються "дятлові кузні". Знайшовши зручну щілину у пеньку або сухій гілляці, дятел використовує її для фіксації шишки, коли він видзьобує звідти насіння. Один дятел може використовувати свою "кузню" протягом декількох сезонів. За цей час назбирується помітна гора виїдених шишок, по яких можна впізнати кухню дятла.

Інколи дятел займається справжнім розбоєм - грабує мурашники, їсть кладки або пташенят інших птахів.
А недавно в одному з львівських садів спостерігала, як дятел звичайних вишкрябував тлю, що щедро обліпила листя плодових дерев.
Фото: Кузьо Г.
Висновок: навколо все набагато цікавіше!